Czarter jachtu – Morze Śródziemne. Rejs dla całej rodziny!

Maja Ciesielska 12-02-2020

Wypoczynek na jachcie to wspaniała przygoda, która łączy w sobie aktywność na świeżym powietrzu oraz możliwość zwiedzania najpiękniejszych regionów świata. W trakcie rejsu bez problemu znajdziemy czas i na zabawę, i na odpoczynek. A wszystko to we wspaniałej scenerii i świetnych warunkach – bo jachty na wynajem to z reguły luksusowe i dobrze wyposażone jednostki pływające!

Nic zatem dziwnego, że jachting i czarter jachtów znajduje coraz szersze grono swoich zwolenników. Jest to doskonały pomysł na spędzenie wakacji, zarówno dla poszukiwaczy wrażeń, jak i dla rodzin chcących odpocząć w swobodnej atmosferze i nietuzinkowym otoczeniu.

W trakcie rejsu po ciepłych wodach Morza Śródziemnego możemy przybijać do portów i zwiedzać ciekawe miejsca na lądzie. Mamy też możliwość zaszycia się w jakiejś urokliwej zatoczce i odpoczywania nad lazurowymi wodami, z dala od ciekawskich spojrzeń. Niektóre jachty są wyposażone w dodatkowe jednostki pływające, takie jak skutery wodne albo pontony z silnikami zaburtowymi, które również mogą dostarczyć pełnej wrażeń rozrywki!

Czarter jachtu – dla kogo?

Jacht, zarówno żaglowy, jak i motorowy, może wynająć każdy – nie trzeba być doświadczonym żeglarzem czy sternikiem. Tym samym wakacje na wodzie są dostępne dla wszystkich. Możemy zatem wybrać się na żagle czy rejs jachtem motorowym z całą rodziną albo z grupką przyjaciół. Wielu operatorów pozwoli nam również zabrać na jacht swoich zwierzęcych pupili. Co najważniejsze, do wynajęcia jachtu nie trzeba mieć żadnych uprawnień. W takiej sytuacji jednak należy wybrać czarter jachtów ze skipperem – czyli z kapitanem, który będzie prowadził wynajętą jednostkę.

Jeśli chcielibyśmy prowadzić jacht samodzielnie po wodach Morza Śródziemnego, to np. w Chorwacji potrzebne są do tego uprawnienia sternika motorowodnego lub żeglarza jachtowego, a także licencja UKF (zaliczone szkolenie na radiooperatora SRC). Warto wcześniej zapoznać się z dokładnymi przepisami, jakie panują w krajach, po których wodach będziemy pływać, a także zdobyć wiedzę o charakterystyce samych akwenów.

Czarter jachtu – Morze Śródziemne. Rejs dla całej rodziny!

One-way czarter, czyli rejs bez zawracania do portu!

Kiedy wybieramy się na tradycyjny rejs, to mniej więcej w jego połowie, musimy niestety zawrócić do portu macierzystego. Zupełnie inaczej wygląda sprawa, kiedy decydujemy się na one-way czarter. Jest to forma rejsu, w której nie musimy wracać do mariny, z której wyruszyliśmy. Jacht można zdać w innym porcie. Kiedy możemy skorzystać z tego typu oferty?

Czarter w jedną stronę oferują operatorzy, którzy mają swoje bazy w kilku marinach. Dlatego nie stanowi dla nich żadnego problemu, odstawienie jachtu w innym porcie. Jest to świetna opcja, kiedy nie chcemy dublować trasy. W taki sposób możemy zwiedzić więcej i uniknąć tego przykrego uczucia, które często towarzyszy przy zawracaniu. Czujemy bowiem wtedy, że rejs powoli dobiega końca – a przecież to dopiero jego połowa! Informacje o tym, czy dany rejs jest w jedną stronę, czy jednak wymagany jest powrót do przystani macierzystej, powinny być dostępne na stronie operatora. W znalezieniu czarteru one-way pomoże również Yachtgo – nowoczesny system rezerwacji jachtów online.