Z gotowych profili PCW korzysta się m.in. w sektorze budownictwa do produkcji okien. Stan surowy zamknięty budowy domu to etap, w którym są zamontowane zewnętrzne szklenia budynku. Inwestorzy zamawiający stolarkę mają do dyspozycji kilka rozwiązań technologicznych, a jednym z najbardziej popularnych jest produkcja okien z profili PCW. Oto krótkie omówienie pojęć związanych z tym, jak powstają profile PCW z granulatu tworzyw sztucznych.
Na początek warto zwrócić uwagę na często stosowaną technologię ekstruzji oraz rodzaje profili, które produkuje się obecnie m.in. na potrzeby budownictwa. Wytłaczanie – w języku fachowym nazywane się ekstruzją – to technologia pozwalająca wytwarzać bardzo długie elementy, takie jak profile PCW, rury i uszczelki.
Na wstępie procesu produkcji konieczne jest ogrzanie granulatu tworzywa sztucznego, ponieważ pod wpływem temperatury surowiec zyskuje na plastyczności. Na tym etapie można dodać pigmenty barwiące masę oraz różnego rodzaju komponenty.
Półpłynne, uplastycznione tworzywo tłoczy się w sposób ciągły przez głowicę formującą, a następnie przechodzi przez kalibratory, które nadają mu ostateczny kształt. Schładzanie w wannach wypełnionych zimną wodą utwardza gotowe wyroby. Na tak przygotowanych profilach wykonuje się nadruki, malowanie bądź oklejanie folią w celu nadania pożądanego koloru. Aby uzyskać określone kształty, na linii produkcyjnej zgrzewa się i łączy profile, a także przycina na wymiar.
Metodą wtryskową produkuje się tworzywa termoplastyczne, nazywane w branży „termoplastami”. Pod wpływem ciepła i odpowiednio dużego ciśnienia tworzywa sztuczne zmieniają stan skupienia ze stałego na półpłynny. Dzięki temu istnieje możliwość formowania do pożądanego kształtu metodą wtryskową, rotacyjną oraz w technologii ekstruzji. Termoplasty mogą być wielokrotnie przetwarzane w recyklingu, co sprawia, że są surowcem przyjaznym środowisku.
Tworzywa tego typu są stosowane nie tylko w budownictwie, ale również w wielu innych branżach, np. do opakowań spożywczych. Do najczęściej spotykanych zaliczają się m.in.: polichlorek winylu (PVC), polietylen (PE), polipropylen (PP), akrylonitryn-butadien-styren (ABS), polistyren (PS), politereftalan etylenu (PET) oraz polimetakrylan metylu (PMMA).
Polichlorek winylu oznacza się za pomocą kilku skrótów: PVC, PCW i PCV. Wszystkie oznaczenia dotyczą tego samego materiału i jest to polimer syntetyczny, który powstaje w procesie polimeryzacji chlorku winylu. Profile PCW charakteryzują się znaczną odpornością mechaniczną oraz niewrażliwością na działanie agresywnych substancji chemicznych. To znakomity komponent do produkcji stolarki okiennej, a także wykładzin podłogowych, rur kanalizacyjnych oraz przewodów medycznych.
Ze względu na rodzaj użytych materiałów i proces produkcji, istnieje kilka typów profili z tworzyw sztucznych: twarde, które powstają z takich materiałów jak PVC, ABS, PP, PE, PC, PMMA, kompozytowe z połączenia dwóch materiałów oraz miękkie i spienione.