Ulga dla niepełnosprawnych w postaci materaca przeciwodleżynowego zmiennociśnieniowego

Kamil Król 03-11-2020

Rodziny pragną zapewnić swoim niepełnosprawnym bliskim jak największy komfort codziennego funkcjonowania. Trudno o nim mówić w przypadkach konieczności ciągłego leżenia w łóżku, wówczas można jedynie zadbać o pełne bezpieczeństwo. Największym zagrożeniem są wtedy odleżyny, których powstawaniu możemy zapobiegać kupując specjalny materac przeciwodleżynowy. Koniecznie z renomowanego sklepu ze sprzętem medycznym, gdyż zyskujemy pewność dostosowania go do potrzeb osób niepełnosprawnych. W połączeniu z odpowiednią pielęgnacją chorego, możemy pomóc w zaoszczędzeniu bólu.

Ulga dla niepełnosprawnych w postaci materaca przeciwodleżynowego zmiennociśnieniowego

Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy

Najczęściej kupowany jest materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy, gdyż można w nim ustawić podstawowy parametr. W ten sposób mamy pewność, że materac ma dostosowaną twardość, pod konkretne oczekiwania chorego. Decydując się na materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy mamy do wyboru dwa rodzaje: bąbelkowy i rurowy. Pierwszy ma zastosowanie głównie w szpitalach i domach opieki, dzięki naprzemiennemu pompowaniu powietrza, osoba niepełnosprawna nie odczuwa ucisku cały czas w tym samym miejscu. Na korzyść tego rodzaju materaca przemawia łatwość obsługi, z czym poradzi sobie każdy oraz stosunkowo niska cena. Wadą jednak jest dość duże ryzyko uszkodzenia, nie sprawdzi się więc jako środek przeciwko odleżynom na dłuższy czas. Może być właściwie tymczasową pomocą dla osoby niepełnosprawnej. Przeciwnie wygląda sytuacja z drugim rodzajem. Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy rurowy ma właściwie wyłącznie jedną wadę, jest to wysoka cena, kształtująca się w granicach od 400 do nawet 10.000 złotych. Jednak za tak doskonałą jakość warto zainwestować, co najważniejsze przyniesie ogromną ulgę osobie sparaliżowanej.

Zalety materaca przeciwodleżynowego zmiennociśnieniowego

Skoro materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy o konstrukcji rurowej ma tylko jedną wadę, to jakie są jego główne zalety? Przede wszystkim wysoka wytrzymałość na uszkodzenia i zapewnianie pełnego bezpieczeństwa osobie niepełnosprawnej. Składa się z kilkunastu komór ułożonych w poziomie, z podziałem na dwie sekcje, są wypełniane naprzemiennie powietrzem. Odpowiedzialne za to pompy są bardzo wydajne i rzadko ulegają awariom, więc produkt może być przydatny przez bardzo długi czas. Chcąc zapobiegać powstawaniu odleżyn, taki materac staje się koniecznością, również w przypadku, gdy mamy do czynienia z już powstałymi odleżynami o wysokim stopniu zaawansowania. Niezbędna staje się pilna interwencja, a najlepszy będzie do tego profesjonalny materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy, oczywiście rekomendowany przez środowisko medyczny i posiadający niezbędne atesty bezpieczeństwa. Istotna i bardzo przydatna jest ponadto funkcja ręcznej regulacji ciśnienia w zależności od wagi użytkownika produktu. Maksymalna waga osoby korzystającej z materaca w większości przypadków wynosi do 150 kilogramów, dlatego znalezienie odpowiedniego modelu w tym zakresie nie powinno nastręczać trudności.