Jak urządzić łóżeczko dla niemowlaka

Maja Ciesielska 08-05-2019

Oczekiwanie na narodziny dziecka to niezwykle emocjonujące chwile w życiu każdej mamy. Z wypiekamy na twarzy kompletowana jest wyprawka oraz wyposażenie dziecięcego pokoiku. Podczas gdy przestrzeń trzeba rozsądnie zagospodarować, nie wolno zapominać o tym, aby przygotować łóżeczko dla maluszka.

Bezpieczeństwo priorytetem

Przez pierwsze miesiące życia niemowlę będzie spędzało w swoim łóżeczku bardzo dużo czasu. Te wyjątkowe chwile niemal wyłącznie przeznaczone są na sen. Półroczne i roczne dziecko uczy się w łóżku siadać, stawać i ćwiczy najróżniejsze akrobacje, dlatego niezmiernie ważne jest zapewnienie mu maksimum komfortu oraz bezpieczeństwa.

Łóżeczko powinno być wykonane z solidnych materiałów, aby przetrwało lata przy dziecięcych podskokach. Powinno też posiadać niezbędne atesty, odznaczać się nowoczesnym wzornictwem i wpasowywać się w większość meblowych aranżacji. Brzmi niemożliwie? Taką ofertę proponuje firma Klupś, produkująca drewniane łóżeczka dla niemowląt. klupś łóżeczko dostępne jest w kilku rozmiarach, co pozwoli dopasować je do przestrzeni o ograniczonym metrażu. Mamy cenią je za przystępną cenę i ekologiczny materiał.

Materac do łóżeczka

Materac jest podstawowym wyposażeniem dziecięcego łóżeczka. Dostępny jest w wielu rozmiarach, dzięki czemu można dopasować go do łóżek o różnej długości i szerokości. Kupując materac dla maluszka należy upewnić się, czy materiały, z których jest wykonany, ma właściwości antyalergiczne. Nowoczesne propozycje producentów zapewniają także prawidłową wentylację. Jest to o tyle istotne, że zapobiega odparzeniom u maluszka, ogranicza potliwość i nie dopuszcza do przegrzania. Materac powinien być odpowiednio twardy, aby niemowlęcy kręgosłup miał równomierne podparcie. W sklepach można zakupić materac dwustronny, którego jedna część idealnie sprawdzi się u niemowlęcia, natomiast po przewróceniu będzie doskonała dla dziecka stawiającego pierwsze kroki.

Jak urządzić łóżeczko dla niemowlaka

Prześcieradło

Równie istotnym elementem wyposażenia jest prześcieradło. Warto zdecydować się na zakup produktu z atestowanej bawełny, która zapewni prawidłową cyrkulację powietrza. Prześcieradło niemowlęce powinno być na gumce, co zapobiega ściąganiu się materiału. Aby dodatkowo zabezpieczyć materac przed poplamieniem, warto zakupić dodatkową ceratkę, która powinna znaleźć się pod prześcieradłem.

Pościel, rożek oraz kocyk

Tuż po porodzie dobrze jest zapewnić dziecku otulacz, który sprawi, że dziecko będzie czuło się jak w matczynym łonie. Z czasem element ten można zamienić na rożek, który równie ciasno (a zarazem swobodnie) wiąże się wokół dziecka. Tradycyjną kołderkę z poduszką można wprowadzić w okolicach 10 miesiąca życia dziecka.

Ochraniacz na łóżeczko

Ten element wyposażenia można wprowadzić w okolicach 4 miesiąca życia maleństwa, kiedy zaczyna ono wędrować po łóżeczku przez sen. Wcześniej lepiej nie decydować się na zakup ochraniacza, ponieważ uniemożliwi on obserwację dziecka z pozycji leżącej.

Tak wyposażone łóżeczko z pewnością zapewni zdrowy i komfortowy, a przede wszystkim bezpieczny sen i rozwój każdego maluszka.