ASG repliki – jakie wybrać i ile to kosztuje?

Ilona Gozdek 29-01-2021

Repliki ASG cieszą się wielką popularnością. Niektórzy miłośnicy broni mogą się poszczycić całkiem sporymi kolekcjami. Jak rozpocząć zbieranie replik ASG? Jak wybrać swą pierwszą replikę?

Jak wybrać pierwszą replikę ASG?

Niełatwo jest odpowiedzieć na pytanie, jaka replika ASG będzie najlepsza na początek. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i możliwości finansowych. Dostępnych jest wiele rodzajów replik, różniących się m.in. zasięgiem, szybkością strzału czy możliwością stosowania.

Planując zakup pierwszej ASG repliki, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego broń będzie wykorzystywana. Jeśli zamierzasz brać udział w rozgrywkach ASG, to polecanym wyborem dla Ciebie będzie rodzaj karabinu albo karabinka. Jeśli natomiast sprzęt będzie Ci służył przede wszystkim do zabawy w gronie znajomych i rodziny, najlepszą opcję będzie replika strzelby lub pistoletu z napędem sprężynowym. Uniwersalnym, a przez to zawsze korzystnym wyborem jest również karabinek szturmowy o napędzie elektrycznym. Model wyróżnia się dużą szybkostrzelnością, dobrym zasięgiem, a także łatwym dostępem do wielu części zamiennych i akcesoriów dodatkowych.

ASG repliki – jakie wybrać i ile to kosztuje?

Ile kosztują ASG repliki?

Ceny broni airsoftowej są różne i zależą od rodzaju i konkretnego modelu sprzętu. Podstawowym czynnikiem, który wpływa na koszt produktu, jest jego napęd. Bardzo ważne są również materiały, które zostały wykorzystane do wykonania broni. Na finalną cenę wpływają ponadto ewentualne nowinki technologiczne zastosowane w konstrukcji, licencjonowane oznaczenia producenta oraz inne drobne detale.

Do najtańszych sprzętów należą ASG repliki sprężynowe, w których prostota mechanizmu przekłada się na koszt produktu. Grupa ta obejmuje tanie repliki pistoletów wykonane z tworzyw sztucznych, choć zdarzają się również modele metalowe. Wśród niedrogich ASG sprężynowych znaleźć można też repliki karabinów snajperskich oraz strzelb.

Modele elektryczne charakteryzują się z kolei dość dużą rozpiętością cen. Najtańsze modele kosztują ok. 200 zł, a cena najdroższych sięga nawet kilku tysięcy. Zakup niektórych wersji to wydatek rzędu nawet 4-5 tysięcy zł. Urozmaicona cena wynika z detali. Za karabinek wyposażony w metalowe elementy trzeba zapłacić więcej niż za ten sam model, tyle że w wersji z tworzywa sztucznego. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na koszt asg repliki jest również konstrukcja wewnętrzna sprzętu. Na przykład, broń airsoftowa M4 wyprodukowana z tworzywa sztucznego, ale posiadająca wzmocniony układ wewnętrzny, jest droższa niż ten sam towar wytworzony w całości z metalu.

Repliki gazowe to broń oferująca bardzo realistyczne doznania, obejmujące nawet odczucie odrzutu podczas strzelania. To przekłada się na zazwyczaj wyższe ceny produktów w porównaniu z replikami elektrycznymi i sprężynowymi. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Wersje z podstawowej grupy broni gazowej kosztują już ok. 150 zł, a modele najdroższe – ok. 1000 zł. Podobnie jak w pozostałych rodzajach ASG, na cenę towaru wpływa materiał użyty do produkcji, jakość wykonania mechanizmów wewnętrznych, a także system odrzutu zamka Blow Back.