Hobby czy pomysł na biznes? Dlaczego warto hodować gołębie pocztowe?

Maja Ciesielska 09-08-2019

Hodowla gołębi to pasjonujące zajęcie, które może być opłacalne także ze względów ekonomicznych. Okazuje się bowiem, że na hodowli tych ptaków można całkiem nieźle zarobić biorąc udział w konkursach, wystawach oraz sprzedając potomstwo ptaków ze swojej hodowli. Jest to więc świetny pomysł na hobby i biznes dla osób, które lubią zwierzęta, dysponują własnym terenem oraz chcą spróbować czegoś zupełnie nowego.

Hodowla gołębi – od czego zacząć?

Aby rozpocząć swoją przygodę z hodowlą gołębi należy najpierw zainwestować w zakup niezbędnych dla nich akcesoriów. Wszystko, co potrzebne do posiadania tych ptaków oferuje sklep dla gołębi. W jego ofercie znajdziemy m. in. pokarm, odżywki, poradniki, prasę oraz książki poświęcone zagadnieniu hodowli gołębi, a także same ptaki. Oprócz sklepu dla gołębi, ptaki możemy nabyć także od profesjonalnych hodowców, podczas wystaw, targów i na konkursach.

Do hodowli gołębi niezbędne jest także przygotowanie gołębnika, w którym będą przebywały ptaki. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym ciekawym hobby mogą na początek zaadaptować na gołębnik wolne pomieszczenie w budynku gospodarczym lub wykorzystać do tego celu strych w swoim domu. W dalszej kolejności, jeśli okaże się, że chcemy kontynuować hodowlę, należy jednak zainwestować w samodzielny gołębnik posiadający dobry system wentylacji. Gołębnik można kupić oraz wykonać samodzielnie.

Bardzo ważnym elementem hodowli gołębi jest także stała współpraca hodowcy z weterynarzem. Przed sezonem wszystkie posiadane ptaki powinny bowiem zostać zaszczepione oraz posiadać założone karty własności, obrączki oraz rodowody, które przydadzą się podczas ich odsprzedaży oraz udziału w wystawach i konkursach przeznaczonych dla hodowców.

Hobby czy pomysł na biznes? Dlaczego warto hodować gołębie pocztowe?

Jak można zarobić na hodowli gołębi?

Hodowla gołębi może być bardzo opłacalnym zajęciem pod warunkiem, że poświęcimy sporo czasu na naukę oraz będziemy skłonni inwestować w swoje hobby. Jeśli startujemy z zamiarem czerpania zysków z hodowli tego ptactwa konieczny będzie bowiem zakup wartościowych okazów od sprawdzonych hodowców, które będą kosztowały więcej od innych ptaków. Aby hodowla przynosiła zyski konieczne jest posiadanie co najmniej 100 sztuk ptactwa.

Zarabianie na hodowli gołębi jest proste i praktycznie każdy może spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Hodowcy stawiający na gołębie pocztowe mogą brać udział w organizowanych konkursach, w których oprócz pucharów i nagród rzeczowych przewidziane są także nagrody pieniężne dla właścicieli najlepszych i najszybszych okazów. Zarabiać można także na sprzedaży potomstwa nagradzanych gołębi, które osiąga znacznie wyższe ceny od innych ptaków.

Organizowane regularnie wystawy to także doskonała okazja, aby sprzedać ptaki, nabyć nowe okazy do swojej hodowli oraz wymienić się doświadczeniami z innymi pasjonatami gołębi. Stałe pogłębianie swojej wiedzy, uczestnictwo w spotkaniach oraz zaangażowanie i pasja to najlepszy sposób, aby odnieść sukces, a założona hodowla gołębi zaczęła przynosić oczekiwane zyski. Gołębie rasowe można kupić stacjonarnie, w sklepach, u hodowców, na targach i wystawach, jak i zamówić przez internet. Wszystkie akcesoria niezbędne do ich hodowli oferuje natomiast sklep dla gołębi.