Nie tylko odpowiednie żywienie świń, lecz także ich pojenie jest konieczne do utrzymania ich w dobrej kondycji, a co za tym idzie, zapewnienia sobie opłacalności hodowli tuczników. O odpowiednim nawadnianiu zwierząt trzeba pamiętać przez cały rok. Ile wody i jakiej jakości potrzebują świnie?
Hodowla tuczników wymaga zarówno dobrze zbilansowanej paszy, która dostarczy zwierzętom wszystkich niezbędnych składników odżywczych, minerałów i witamin, jak i zapewnienia świniom odpowiedniej ilości wysokiej jakości wody. Stały dostęp do wody determinuje najbardziej istotne z puntu widzenia hodowli wskaźniki, takie jak zdrowie i kondycja zwierząt czy przyrosty masy ciała. Ponadto woda wspomaga funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych, pozwala pozbywać się toksyn, wspiera regulację temperatury ciała, umożliwia transport składników odżywczych i odpowiada za prawidłowy przebieg procesów trawienia.
Zapotrzebowanie na wodę u świń jest zależne od etapu produkcyjnego, wieku, płci, rodzaju skarmianej paszy. Będzie też zmieniać się w zależności od warunków otoczenia, np. pory roku. Dlatego świniom należy zapewnić stały dostęp do czystej wody. Ważne jest również, by system pojenia był w stanie zagwarantować odpowiednią jej ilość, a zatem by liczba poideł była dopasowana do wielkości gospodarstwa. Jedno poidło powinno przypadać na nie więcej niż 10-15 zwierząt.
Zapotrzebowanie na wodę w poszczególnych grupach w hodowli tuczników:
Jak widać, system pojenia świń najlepiej jest dobrać odpowiednio do każdej grupy produkcyjnej. Szczególną opieką należy otoczyć lochy karmiące. Podczas laktacji lochy wytwarzają mleko, które w przeważającym stopniu składa się z wody. Ich zapotrzebowanie na wodę jest więc bardzo duże. Po oproszeniu lochy jednak mogą nie mieć na tyle energii, by często podchodzić do poideł. Można ułatwić im to chociażby poprzez zastosowanie poideł smoczkowych z dużą prędkością przepływu.
Skład wody i jej jakość powinny być monitorowane na bieżąco. Parametry, jakie powinniśmy kontrolować, to kolor wody, jej zapach, mętność, pH, zawartość składników mineralnych oraz twardość.
Nietypowe zabarwienie wody może wynikać z zawieszenia składników mineralnych. Jeżeli jest ich zbyt dużo, utrudnione może być rozpuszczanie się wybranych leków. Najbardziej pożądana wartość TDS (całkowita zawartość składników mineralnych) to 1000mg/l. Woda nie powinna mieć żadnego zapachu, a jego obecność może być związana z pojawieniem się bakterii lub – znowu – z wysoką sumą składników mineralnych. Mętność wody nie powinna przekraczać 5 jednostek NTU. Jeżeli chodzi o jej kwasowość/zasadowość, jej pH winno mieścić się pomiędzy 6,5 a 8,5. Świniom poleca się zadawanie wody miękkiej, a więc o zawartości wapnia i magnezu poniżej 60 mg/l.