Korepetycje przed maturą - czy warto się na nie zdecydować?

Jakub Kalisz 31-10-2021

Nie bez powodu mówi się, że zajęcia przeprowadzane w szkołach nie zawsze są w stanie w odpowiedni sposób przygotować młodych ludzi do matury. Trudno się temu dziwić - jako że przeciętna klasa zazwyczaj liczy 15-30 osób, skupienie się na potrzebach każdego ucznia z osobna okazuje się bardzo dużym wyzwaniem. Dlatego też nauczyciel, który w stosunkowo krótkim czasie musi przerobić z uczniami cały materiał przewidziany w podstawie programowej, nie jest w stanie tłumaczyć dane zagadnienia po kolei wszystkim osobom. To sprawia, że z roku na rok coraz więcej rodziców decyduje się na dodatkowo płatne korepetycje przed maturą, które w wielu przypadkach stają się inwestycją w przyszłość dziecka.

Korepetycje przed maturą - czy warto się na nie zdecydować?

Kiedy korepetycje przed maturą okazują się niezbędne?

Wbrew pozorom odpowiednio przeprowadzone korepetycje przed maturą będą godnym uwagi rozwiązaniem dla większości młodych ludzi, którzy chcą lepiej zrozumieć dany materiał lub skutecznie go utrwalić. Warto jednak pamiętać o tym, że zbyt późne zapisanie dziecka na korepetycje może sprawić, że na przerobienie całego materiału zabraknie czasu, a młody człowiek przed jednym z najważniejszych egzaminów nie będzie zbyt pewny swojej wiedzy. Z tego też powodu korepetytorzy często organizują specjalne kursy z danego przedmiotu, które w zależności od potrzeb są przeznaczone na okres wakacji, jednego roku szkolnego czy niekiedy nawet dwóch lat. 

Decydując się na korepetycje przed maturą, warto wcześniej upewnić się, że wybrany nauczyciel będzie miał dobry kontakt z młodym człowiekiem i bez większych trudności przekaże mu wszystkie ważne informacje. Niekiedy bowiem okazuje się, że nauczyciel tłumaczy poszczególne zagadnienia w sposób, który nie do końca przemawia do ucznia i może wydawać mu się zbyt skomplikowany. Wówczas warto porozmawiać o tego typu trudnościach z nauczycielem lub ewentualnie zdecydować się na skorzystanie z usług innej osoby. Mimo to powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że nawet najlepszy nauczyciel nie zdziała zbyt wiele, jeśli młody człowiek nie będzie chciał skupić się na nauce.