Chrapanie to uciążliwy problem nie tylko dla osoby chrapiącej, ale również dla jej bliskich mieszkających z nią pod jednym dachem. Trzeba pamiętać o tym, że chrapanie może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Z tego też względu warto sięgać po rozwiązania, które mu przeciwdziałają.
Stereotypowe przekonanie, że chrapanie oznacza słodki sen, już dawno odeszło do lamusa – i słusznie. Niekiedy każdemu zdarza się chrapać, np. wskutek dużego zmęczenia, ale nie brakuje osób, dla których chrapanie jest stałym elementem snu. Jeśli pojawia się często i systematycznie, bywa niezwykle niebezpieczne – przede wszystkim dlatego, że może doprowadzić do rozwoju obturacyjnego bezdechu sennego, który bezpośrednio zagraża nawet życiu. Do rzadkości nie należą też przypadki, kiedy chrapanie zaostrza przebieg istniejących już chorób takich jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca. W konsekwencji należy liczyć się z ryzykiem zawału, udaru czy miażdżycy. Poza tym osoby chrapiące budzą się zmęczone, a jak wiadomo, jakość snu ma ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Lista przyczyn chrapania jest długa. Znajdują się na niej m.in. nadużywanie alkoholu, osłabienie mięśni gardła, zaburzeń drożności nosa, przerostu migdałków podniebiennych lub gardłowych etc. Zawsze warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę. Większe skłonności do chrapania przejawiają mężczyźni – zwłaszcza jeśli preferują spanie na plecach.
Osoby mające problem z chrapaniem szukają rozwiązań, dzięki którym ta przypadłość zniknie lub zostanie znacznie zredukowana. Jednym z nich jest opaska przeciw chrapaniu – opłaca się sprawdzić, jak działa ona w praktyce. Zakłada się ja na głowę, a mechanizm jej działania jest wyjątkowo prosty. Jej zadaniem jest utrzymać żuchwę oraz język w odpowiedniej pozycji, która zapewnia prawidłowy przepływ powietrza przez gardło. Dzięki opasce usta nie otwierają się podczas snu, w związku z czym zwężenie cieśni gardła staje się niemożliwe.
Opaskę na chrapanie zdecydowanie trzeba wypróbować, jeżeli chrapanie odbiera komfort nocnego wypoczynku. Jest naturalnym środkiem pomagającym położyć kres chrapaniu. Ważne jest, aby była wykonana z elastycznego i miękkiego materiału bardzo dobrej jakości. Powinna posiadać regulację na rzep ułatwiającą dopasować ją do głowy. Najlepiej zaopatrywać się w nią u sprawdzonych i doświadczonych sprzedawców. Dużą zaletą opasek na chrapanie jest również to, że nie uczulają, jak ma to niekiedy miejsce w przypadku doustnych preparatów czy sprayów na chrapanie. Opaska jest prosta w użyciu, ma nieskomplikowaną konstrukcję, a także umożliwia jedzenie i picie. Trzeba jedynie przyzwyczaić się do spania w niej, co jest tylko kwestią czasu. Porządne opaski szyte są w taki sposób, aby ich noszenie było możliwie najmniej odczuwalne przez osobę chrapiącą.