Oświetlenie LED stało się kluczowym w kontekście codziennego użytkowania w budynkach mieszkalnych. Już niemal w każdym domu pełni ono rolę zarówno podstawowych, jak i dodatkowych źródeł światła. Do tych drugich możemy z pewnością zaliczyć oświetlenie dekoracyjne, jakim są chociażby taśmy LED.
Te niepozorne urządzenia cieszą nas swoim widokiem już od wielu lat. Często towarzyszą nam w łazienkach, korytarzach czy nawet salonach. Z ich pomocą łatwiej jest się zrelaksować i przestać myśleć o jakichkolwiek problemach.
Nie da się ukryć, że najważniejszymi elementami samej taśmy są diody oświetleniowe. To właśnie od nich powstał skrót LED, oznaczający z języka angielskiego Light Emitting Diode. Działające na zasadzie elektroluminescencji i przesyłające sygnał wyłącznie w jedną stronę są nieodłączną częścią wszystkich układów technologii ledowej.
Ciężko jednak umniejszać innym elementom paska, ponieważ bez ich podłączenia, żadna dioda oświetleniowa nie zadziała. Mowa oczywiście o wszystkich warstwach, zainstalowanych na taśmie. Zaczynając od wierzchniej warstwy, mamy styczność z diodami oraz małymi rezystorami czy układami CC. Te elementy są osadzone na powierzchni ochronno-izolującej, często wodoodpornej. Ma ona za zadanie chronić niżej umieszczone ścieżki z miedzi przed czynnikami z zewnątrz. To właśnie miedziana warstwa jest najbardziej narażona na uszkodzenie. Poniżej znów w ramach oddzielenia od siebie dwóch miedzianych ścieżek, występuje laminowana powierzchnia izolująca. To samo ma miejsce na samym spodzie, a elementem zwieńczającym całe źródło światła jest dwustronna taśma samoprzylepna.
Akcesoria do taśm ledowych dzielą się na dwie grupy: konieczne i przydatne. Do tych pierwszych należy zaliczyć zdecydowanie zasilacze do taśm led. Te urządzenia mają za zadanie konwersję napięcia z 230 V do 24 V bądź 12 V. Wszystko zależy rzecz jasna od napięcia, na jakim ma pracować taśma LED.
Zasilacze do taśm LED mogą występować w formie zarówno zwykłej, jak i inteligentnej. Te drugie są zaopatrzone w moduł umożliwiający połączenie ich z siecią wifi w naszym domu. To z kolei wpływa na możliwość zsynchronizowania z telefonem i daje opcję swobodnego sterowania światłem z pozycji aplikacji.
Przechodząc do bardziej przydatnych aniżeli koniecznych akcesoriów, warto napomnieć o kontrolerach do pasków LED. Przy doborze przystosowanej do nich taśmy, umożliwiają one swobodną zmianę kolorów z zakresu RGB bądź też regulację temperatury światła i przyciemniania.
Prawdę mówiąc, nie ma reguły dotyczącej zakresu stosowania taśm ledowych. W tej kwestii występuje pełna dowolność i warto wykazać się kreatywnością. Niemniej jednak, najczęściej paski LED można spotkać w sufitach podwieszanych, łazienkach czy pod meblami kuchennymi.
Często widywane są także na klatkach schodowych czy nawet w panelach podłogowych. Ich elastyczność pozwala na przyjmowanie różnych kształtów. Chcąc natomiast zagiąć pasek pod kątem 90o, korzysta się ze specjalnych kątowników.