Termoizolacja podłogi na gruncie – poradnik

Ilona Gozdek 28-01-2020

Prawidłowe ocieplenie podłogi na gruncie jest niezwykle ważne – zarówno pod względem energooszczędności, jak i komfortu użytkowania. To, jakiego materiału do tego użyjemy, zależy od rodzaju konstrukcji podłogi, która może być wykonana na podłożu cementowym, nad przestrzenią wentylowaną albo na legarach. Co najważniejsze, termoizolacja podłogi na gruncie pełni również rolę izolatora akustycznego.

Materiałem, który świetnie sprawdza się w ocieplaniu podłóg na gruncie, jest wełna skalna ROCKWOOL. Jest ona świetnym izolatorem termicznym i akustycznym, a przy tym charakteryzuje się odpornością na ogień i dużą wytrzymałością – nie traci swoich właściwości nawet po 55 latach użytkowania.

Podłoże cementowe – ocieplenie podłogi

Zanim przejdziemy do właściwej izolacji podłogi na gruncie na podłożu cementowym, trzeba odpowiednio przygotować podkład podłogi, na który składa się zagęszczona podsypka piaskowa o grubości około 10-15 centymetrów oraz wylewka z chudego betonu. Jeśli wody gruntowe są wysoko, to należy zadbać również o odpowiednią izolację wodoszczelną.

Następnie na wyschniętej już warstwie betonu, układamy płyty wełny skalnej – najlepiej sprawdzą się tutaj płyty STEPROCK HD albo STEPROCK HD4F. Można je układać jedno warstwowo lub dwuwarstwowo – mijankowo. Na obwodzie podłogi należy zamontować pionowo specjalny pasek RST, również wykonany z wełny skalnej, który zapewnia odpowiednią dylatację oraz izolację akustyczną.

Po ułożeniu płyt należy przykryć je folią budowlaną z zastosowaniem zakładów, wywijając jej końce na ścianę. Na nią należy zrobić wylewkę o minimalnej 4-centymetrowej grubości, na której ułożona zostanie właściwa podłoga – np. płytki lub panele.

Termoizolacja podłogi na legarach

Do ocieplenia podłogi na legarach zaleca się użycie płyt z wełny skalnej SUPERROCK. Przygotowanie podłoża jest podobne jak w przypadku podłogi cementowej – zobacz więcej na https://ocieplenie-domu.com.pl/ocieplanie-podlogi-na-gruncie-jak-dobrze-wykonac. Na nim montowane są legary. Wełnę skalną układa się pomiędzy legarami. Następnie za pomocą np. taśmowej podkładki tłumiącej, mocuje się do legarów deski podłogowe.

Termoizolacja podłogi na gruncie – poradnik

Podłoga z przestrzenią wentylowaną – jak ocieplić?

Podłoga z przestrzenią wentylowaną to konstrukcja spotykana najczęściej w budynkach usytuowanych na działkach z dużym spadkiem lub na terenach zalewowych czy z wysokim poziomem wód gruntowych. Do ocieplania tego typu podłóg również stosuje się wełnę skalną SUPERROCK. Ważne, aby pamiętać tutaj o konieczności zastosowania folii paroizolacyjnej albo specjalnej papy podkładowej. Płyty zaś muszą być ułożone bardzo dokładnie i szczelnie.