Akcesoria treningowe - czym wymodelować sylwetkę?

Laura Skura 25-05-2020

Bywalcy fitness klubów doskonale wiedza, do czego służą poszczególne maszyny i jak z nich korzystać, by trening był możliwie jak najbardziej efektywny. Niemal w każdej siłowni znajduje się odrębne pomieszczenie lub wydzielona przestrzeń, w której znajdują się akcesoria, takie jak maty, piłki czy gumy do ćwiczeń. Korzystanie z tych sprzętów równie dobrze kształtuje sylwetkę, lecz stopień trudności jest nieco mniejszy, przez co akcesoria te upodobały sobie głównie kobiety. Jakie akcesoria wybierać, aby spalić nadmiar tkanki tłuszczowej?

Do czego potrzebna jest mata

Maty do ćwiczeń stosuje się we wszystkich treningach, które wymagają leżenia na podłodze. Zapewniają komfort i bezpieczeństwo podczas treningu. Trudno wyobrazić sobie wykonywanie jogi na twardym podłożu, kiedy poszczególne kości (a zwłaszcza kolana i nadgarstki) mocno opierają się o powierzchnię, podtrzymując całe ciało. Maty gwarantują wygodę ćwiczeń i używa się ich nie tylko do jogi. Sprzęt świetnie sprawdzi się przy robieniu brzuszków czy w czasie ćwiczeń przy drabinkach.

Ćwiczenia z piłką

Trening z piłką jest na tyle popularny, że zyskał własną nazwę. Fitball, bo o nim mowa, pozwala skutecznie wytrenować całe ciało i pięknie wymodelować sylwetkę. Używając piłki do ćwiczeń można wzmocnić przede wszystkim mięśnie kręgosłupa odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała, choć równie dobrze sprawdzą się przy wzmacnianiu mięśni grzbietu, pośladków, brzucha czy ramion. Aby trening był skuteczny, powinien trwać od 30 do 45 minut. W tym czasie należy wykonać ćwiczenia na wszystkie partie ciała.

Gumy do ćwiczeń

Te małe i lekkie akcesoria potrafią skutecznie wzmocnić mięście poszczególnych partii ciała. Gumy do ćwiczeń są łatwe w przechowywaniu, dlatego można z powodzeniem stosować je w zaciszu własnego domu, kiedy nie sprzyjają okoliczności do wizyty na siłowni. W treningu należy stosować gumy o różnym stopniu oporu, dopasowując je do swoich możliwości. Akcesoria pozwalają skutecznie wytrenować mięśnie ud, pośladków, ramion i pleców.

Obciążenia

Niektórzy specjaliści twierdzą, że dobry trening powinien zawierać elementy obciążenia. Oczywiste, że skuteczny trening ramion czy nóg powinien uwzględnić hantle czy kettlebells. Obciążenia skutecznie modelują ramiona i wzmacniają mięśnie, których używa się każdego dnia. Akcesoria tego typu mają wiele zastosowań – do treningu wykorzystują je zarówno kobiety, jak i mężczyźni, wykonując zgoła odmienny i bardzo zróżnicowany trening. Rozpiętość wagowa poszczególnych obciążeń jest bardzo szeroka, dlatego dla utrzymania ładu na siłowni niezbędne są stojaki na siłownię. Sprzęt pozwoli przede wszystkim zaoszczędzić dużo miejsca i zagwarantuje bezpieczne przechowywanie elementów.

Akcesoria treningowe - czym wymodelować sylwetkę?

Jakość ma znaczenie

Akcesoria treningowe używane są wielokrotnie w ciągu dnia, dlatego przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na trwałość. Wśród wielu marek na prowadzenie wysuwa się sprzęt na siłownię od Apus-Sports.com, oferując zróżnicowane maszyny i fundamentalne elementy wyposażenia, które powinny znaleźć się w każdej siłowni.