Co warto sprawdzić, zanim wypożyczymy samochód?

Maja Ciesielska 26-03-2019

Możesz zapytać o wszelkie ograniczenia w podróżowaniu i przekraczaniu granic państw. Dla własnej ochrony w razie awarii upewnij się, że firma ma biura we wszystkich krajach na Twojej trasie. Musisz zawsze zadbać o to, aby dostać numer potwierdzenia. Jeśli będziesz korzystać z usług wypożyczalni na lotnisku, zawsze podaj konsultantowi numer lotu i planowany czas przyjazdu. Rezerwacja będzie aktualna, nawet jeśli lot będzie opóźniony.

Co warto sprawdzić, zanim wypożyczymy samochód?

Prawdziwy koszt wynajmu samochodów

Zawsze zwracaj uwagę na ofertę i cennik. Oprócz stawki napisanej dużym drukiem zwróć uwagę na to, czy jakieś dodatkowe koszty są zapisane w umowie małym druczkiem. Niektóre firmy nie uwzględniają lokalnych podatków, dopłat lotniskowych, dodatkowych opłat za kolejnych kierowców, ubezpieczenie, rachunków za benzynę.

Reklamowana stawka może być aktualna tylko poza sezonem lub uzależniona od rozmiaru samochodu. Dlatego zawsze bądź czujny.

W ostatnich latach główne systemy rezerwacji stały się bardziej przejrzyste. Większość renomowanych wypożyczalni nie ukrywa już żadnych dodatkowych kosztów. Obecnie zazwyczaj pokazują jasno całkowity koszt wynajmu samochodu, w tym szacunkowe podatki i podatki, już na początku rezerwacji.

Podobnie jak w przypadku linii lotniczych, największe wypożyczalnie przyjęły system "zarządzania rentownością”. Oznacza to, że ich oprogramowanie może szybko dostosować ceny zgodnie ze zmianami podaży dostępnych samochodów. Dlatego stawka za usługę jest ważna tylko w danym momencie. Jeśli nie zarezerwujesz samochodu natychmiast, cena prawdopodobnie się zmieni.

Oszczędne wypożyczanie samochodu

Wypożyczenie samochodu na wakacje pozwala na większą swobodę. Taka usługa wcale nie musi być trudna. Zwróć tylko uwagę na kilka ważnych rzeczy.

Zarezerwuj auto wcześniej. Najprostszym sposobem na uzyskanie najlepszej oferty jest dokonanie rezerwacji z wyprzedzeniem, szczególnie gdy jedziesz na wakacje.

Bądź praktyczny i wybierz funkcjonalne auto. Zastanów się, jakie są Twoje potrzeby, jeśli chodzi o wielkość i specyfikację. Pamiętaj o tym, aby wziąć pod uwagę koszty paliwa. Jeśli zamierzasz pokonywać duże dystanse, wybierz auto, które pali mało.

Sprawdź politykę paliwową. Wypożyczalnie oferują różne polityki paliwowe. Najczęściej proponują pełny bak. To oznacza, że rezerwujesz auto zatankowane do pełna. Masz go oddać również z pełnym bakiem. Wtedy płacisz tylko za zużyte paliwo. Jednak niektóre firmy proponują pełny bak, ale musisz oddać auto z pustym zbiornikiem. Jest to droższe rozwiązanie i kłopotliwe, jeśli bak nie będzie pusty.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie. Wybór dodatkowego ubezpieczenia może nie mieć większego sensu, jeśli próbujesz zaoszczędzić. Jednak warto rozważyć zakup ubezpieczenia. Jeśli wypożyczony samochód zostanie skradziony lub spowodowałeś wypadek, firma obciąży Cię dodatkową opłatą na pokrycie kosztów. Podstawowe ubezpieczenie obejmuje tylko niektóre rodzaje szkód.

Jeśli wyruszasz w daleką podróż, warto zadbać o dodatkowego kierowcę. Jednak takie rozwiązanie może podnieść znacznie koszt usługi, zwłaszcza wtedy, gdy jest młody.

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą Express Rent a Car oferującą - wynajem aut Katowice.