Ciśnienie krwi - co warto wiedzieć na ten temat?

Ilona Gozdek 29-09-2020

Pomiar ciśnienia krwi to jedno z ważniejszych badań diagnostycznych. Pamiętajmy o tym, że ciśnienie krwi warto jest kontrolować nie tylko podczas wizyt u lekarza, ale również samodzielnie w domu. Abyśmy mogli właściwie ocenić wynik pomiaru musimy posiadać podstawowe informacje na temat norm ciśnienia. Jakie są, więc prawidłowe granice ciśnienia tętniczego? Co może być przyczyną podwyższonego lub obniżonego ciśnienia?

Co warto wiedzieć na temat ciśnienia krwi?

Możemy wyróżnić dwa podstawowe pojęcia związane z ciśnieniem krwi, a mianowicie ciśnienie krwi rozkurczowe i skurczowe. Ciśnienie skurczowe krwi nazywane również systolicznym informuje nas o tym, jaką wartość osiąga ciśnienie krwi w momencie maksymalnego skurczu serca, natomiast ciśnienie rozkurczowe inaczej diastoliczne to najniższa wartość mierzona w chwili rozkurczania serca. W dzisiejszych czasach ciśnienie krwi kalkulator to często wyszukiwana fraza. Wiele osób pragnie, bowiem uzyskać informacje o normach ciśnienia krwi oraz o tym, jakie wartości są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi powinno wynosić 120/80 mmHg. Co jednak w sytuacji, gdy wynik naszego ciśnienia jest inny?

Wahania ciśnienia krwi w ciągu doby.

Jeżeli wynik pomiaru ciśnienia odbiega od przyjętej norm po pierwsze powinniśmy wziąć pod uwagę to, że ciśnienie tętnicze krwi może się wahać. Związane jest to między innymi z dobowym rytmem dnia. Zazwyczaj w godzinach wieczornych ciśnienie jest niższe, natomiast rano jest nieco wyższe. Ciśnienie zależy również od naszego stanu emocjonalnego. Aby więc przekonać się czy mamy problem z ciśnieniem warto dokonywać regularnego pomiaru przez kilka kolejnych dni najlepiej o stałych godzinach. Wówczas będziemy w stanie określić jego średnią wartość. Dopuszczalne normy, przy których nie ma jeszcze powodu do zmartwień to 139/89 mmHg. Wszystkie znaczące odchylenia od przyjętych norm należy natomiast skonsultować bezpośrednio z lekarzem. W przypadku pomiaru ciśnienia krwi warto pamiętać jeszcze o jednej niezwykle ważnej rzeczy, a mianowicie o profesjonalnym sprzęcie do pomiaru ciśnienia tętniczego.

Ciśnienie krwi - co warto wiedzieć na ten temat?

Gdzie, zatem możemy kupić profesjonalny sprzęt do pomiaru ciśnienia tętniczego?

Dlaczego dobrej jakości sprzęt do mierzenia ciśnienia jest tak ważny? Przede wszystkim bardzo ważna jest precyzja pomiaru oraz wygoda użytkowania, dzięki temu możemy, bowiem uzyskać wiarygodne wyniki. Kupując ciśnieniomierz warto zwrócić uwagę na to czy dany model spełnia wszystkie normy dotyczące urządzeń medycznych i czy był testowany klinicznie. Jeżeli poszukujemy sprawdzonej firmy, która oferuje ciśnieniomierze, które są nowoczesne, niezwykle precyzyjne, a przy tym intuicyjne w obsłudze i odpowiednio dostosowane do danych grup wiekowych to warto zaufać marce Geratherm. W sklepie Geratherm odnajdziemy, bowiem szeroki wybór dobrej jakości ciśnieniomierzy nadgarstkowych i naramiennych. Tego typu sprzęt będzie stanowił idealny kalkulator ciśnienia krwi, dzięki ciśnieniomierzom marki Geratherm będziemy mogli codziennie w profesjonalny sposób kontrolować poziom ciśnienia krwi.