Mekką sushi jest oczywiście Japonia, jednakże w ostatnim czasie danie to stało się niezwykle popularne wśród Europejczyków. Można zauważyć występujący trend na tego typu przekąskę. Jednym z powodów popularności może być moda na zdrowe odżywianie, gdyż sushi zalicza się do grupy zdrowych potraw. Jakie zatem wartości odżywcze posiada w sobie sushi?
To jeden z głównych składników sushi. To źródło węglowodanów, niezbędnych do dostarczania energii do organizmu. Ponadto posiada dużą ilość wysokiej ilości biała, a niską zawartość tłuszczu. Jest on bezpieczny dla osób, będących na diecie bezglutenowej, ponieważ nie ma w sobie ani grama glutenu. Ryż jest bogactwem witamin z grupy B oraz składników mineralnych takich jak fosfor, magnez, wapń, cynk, mangan, kobalt czy też fluor.
Zaliczane są do grupy produktów o bardzo wysokiej wartości odżywczej. Ich skład to 50-85% wody, 10-25% białka, 0,2-54% tłuszczu, 0,5-5,6% soli mineralnych i 0,1-0,4% węglowodanów. Skład mięsa uzależniony jest od gatunku, wieku, miejsca żerowania ryb czy też czasu ich połowu. Kupując rybę do sushi warto zweryfikować czy posiadają certyfikat MSC, który daje gwarancję na to, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk. W rybach znajduje się wysoka zawartość białka. Tłuszcze z ryb są łatwo przyswajalne oraz są wyposażone w niską temperaturę topnienia. Ponadto charakteryzują ich cenne właściwości dietetyczne na wzgląd na wysoką zawartość kwasów n-3 i n-6. Kwasy n-3 są odpowiedzialne za hamowanie rozwoju zmian miażdżycowych przez zmniejszanie frakcji „nieprawidłowego” cholesterolu LDL, obniżenie skłonności do tworzenia się zakrzepów, normalizowanie ciśnienia krwi oraz poprawę pracy serca. Zmniejsza prawdopodobieństwa procesów nowotworowych. Reakcje zapalne i alergiczne pozytywnie oddziałują na układ nerwowy. Duże bogactwo tłuszczy zawiera w sobie łosoś, makrela, śledź czy sardynka. W tłuszczach znajdują się witaminy A, D oraz E. W rybach znajduje się wiele witamin z grupy B. To także źródło wielu składników mineralnych takich jak fosfor, siarka, chlor, sód, magnez, wapń czy żelazo.
Wodorosty nori to kolejny składnik używany do zawijania farszu z ryżu. Są one niezwykle zdrowe na wzgląd na dużą ilość białka, węglowodanów, składników mineralnych takich jak magnez, wapń, żelazo, miedź, cynk, brom, mangan oraz jod, który wspomaga odpowiednią pracę tarczycy. To bogactwo witamin z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12), C oraz A.
Ryż, ryby oraz wodorosty nori należą do grupy mało kalorycznych produktów. Na kaloryczność wpływają wszelkie dodatki takie jak tłuste ryby, tłuste sery, żółtko jaja, majonez oraz awokado. Przeciętna porcja sushi wynosi około 42 kcal. Mowa tutaj o jednym krążku. Dla porównania kanapka z masłem, wędliną, sałatą i oliwką wynosi 127 kcal. Trzeba pamiętać o tym, że sushi spożywane w zbyt dużych ilościach może stać się źródłem znacznej ilości kalorii.
Materiał powstał przy współpracy z https://www.oto-sushi.pl.