Pielęgnacja róż po zimie

Maja Ciesielska 24-04-2020

Róże są wyjątkowymi kwiatami. Bardzo często spotykane są w ogródkach przydomowych. Kradną serce wielu miłośnikom kwiatów, nie tylko na wzgląd na swój urok, ale i wygląd oraz ich zapach. Są to specyficzne kwiaty, trzeba mieć wiedzę jak się z nimi obchodzić. Warto wiedzieć jakie zabiegi zastosować, by cieszyć się pięknymi różami przez długie lata.

Priorytetowe zabiegi dla róż

Bardzo ważną kwestią jest okrywanie i zabezpieczanie róż na zimę. Nigdy nie mamy pewności jaka zima będzie danego roku, nawet mimo ocieplenia się klimatu nie można nie brać tego na poważnie, więc wymagają odpowiedniego okrycia.

Gdy zima odchodzi, róże wymają tego, by je odsłonić i uwolnić spod okrytych materiałów, np. okryte mogły być agrowłókniną. Takim optymalnym czasem jest obserwacja pogody, gdy ustąpią silne mrozy i przymrozki to pora na odsłonięcie róż. Najczęściej jest to druga połowa marca i początek kwietnia. Nie można też robić tego zbyt późno, ponieważ róża musi się zahartować i podążać za rytmem przyrody.

Następne działania dotyczą rozgarniania kopczyków z ziemi, torfu lub kory z nasad różanych krzewów. Nie warto zostawiać ten zabieg na ostatnią porę, gdyż może to dopuścić do atakowania róż przez choroby grzybowe.

Nawożenie róż

Kolejnym krokiem jest odpowiednie nawożenie roślin, co sprawi, że róże będą lepiej i obficiej rosły. Nawożenie nie może być robione jesienią, takie czynności dokonuje się na wiosnę. Gdy mamy do czynienia ze słabo użyźnioną glebą, zabieg ten powinien być wykonany dopiero w maju, gdy mamy pewność, że roślina się już zakorzeniła i przyjęła. Dodając nawóz do róż należy stosować dawki zalecane przez ich producenta.

Są dwie metody nawożenia róż. Pierwsza ma miejsce przed usunięciem kopczyków, gdzie rozsypany nawóz przykrywa rozgarniętą ziemię. Drugi sposób ma miejsce po rozgarnięciu kopczyka i przycięciu pędów, wtedy nawóz miesza się z górną warstwą gleby, kory czy torfu, znajdujących się w okolicach krzewu różanego.

Pielęgnacja róż po zimie

Róże sklep radzą jak wybierać właściwy dla siebie gatunek

Sklepy internetowe mają tę przewagę, że często obok sprzedaży zajmują się także poradami odnośnie sadzenia, pielęgnacji i nawożenia róż. Wyszukując – róże sklep – w sieci natrafiamy nie tylko na sklepy internetowe, zajmujące się sprzedażą roślin, ale także na blogi o pielęgnacji tego typu roślin, co jest niezwykle istotne przy posiadaniu tego gatunku.

Laicy mogą nie mieć świadomości, że występuje kilka rodzajów róż. Róże miniaturowe jak nazwa wskazuje nie osiągają dużych wielkości, najczęściej rosną do granicy 40-50 cm. Róże rabatowe to gatunek znacznie wyższy od miniaturowych. Osoby, którym podobają się róże rozrastające się na boki powinny zdecydować się na róże okrywowe. Odmiana Black Forest Rose jest gatunkiem, łączącym w sobie różę okrywową i rabatową. W niektórych miejscach ta róża będzie nosiła nazwę róży okrywowej, a w innych rabatowej. Inna odmiana to róża parkowa może sięgać wysokości nawet do 1,5 m. Do wysokich odmian należy róża pnąca, może ona sięgać nawet do 3m.

Materiał przygotowany z RozeOgrodowe.pl - róże sklep.