Jak zapobiegać kontuzjom podczas ćwiczeń?

Maja Romanowska 31-10-2021

To prawda, że regularna aktywność fizyczna ma bardzo dobry wpływ na zdrowie oraz na naszą kondycję. Warto ponadto wspomnieć, że podczas wysiłku organizm wytwarza endorfiny, które przyczyniają się do poprawy humoru i lepszego samopoczucia. Z tego też powodu dla wielu osób systematyczne treningi stają się nieodłączną częścią tygodniowej rutyny, a ich brak przyczynia się do spadku energii i do pogorszenia nastroju. Staje się to szczególnie widoczne podczas różnego rodzaju kontuzji, które uniemożliwiają wykonywanie niektórych lub jakichkolwiek ćwiczeń, zmuszając nas jedynie do odpoczynku. Dlatego warto dowiedzieć się, jak zapobiegać tego typu wypadkom i zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas treningów - wbrew pozorom istnieje kilka prostych zasad, które znacznie minimalizują ryzyko kontuzji.

Jak zapobiegać kontuzjom podczas ćwiczeń?

Dlaczego przed treningiem nie powinno się omijać rozgrzewki?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, odpowiednio przeprowadzona rozgrzewka jest nie tylko łatwym sposobem na rozgrzanie mięśni i przygotowanie się do treningu. Dzięki temu, że podczas rozgrzewki możemy z łatwością skupić się na danych partiach ciała, które będą najbardziej narażone na wysiłek podczas ćwiczeń, zmniejszamy ryzyko pojawiania się kontuzji wynikających z zastania. Ponadto dzięki dobrze zaplanowanej rozgrzewce podnosimy nieco nasze tętno, co przyczynia się do spalania większej ilości kalorii w trakcie wykonywania intensywnych ćwiczeń.

Bezpieczny strój treningowy - jaki wybrać?

Oprócz przemyślanej rozgrzewki w celu zapobiegania kontuzjom niezwykle przydatny okazuje się dobrze dobrany i bezpieczny strój treningowy. Tego typu ubrania nie powinny przede wszystkim ograniczać naszych ruchów czy powodować poczucie dyskomfortu podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Ponadto niezależnie od tego, czy trenujemy w domu, na siłowni, czy w terenie, bardzo ważne są buty, które zapobiegną poślizgnięciu się i zapewnią jednocześnie skuteczną amortyzację w przypadku podskoków lub biegu. Warto dobrać je w taki sposób, aby wyróżniały się odpowiednio dopasowanym rozmiarem i zabezpieczały również kostki.