Konkursy – dlaczego warto brać w nich udział?

Kamil Korycki 10-09-2021

Mimo, iż większość uczestników konkursów twierdzi, że nie ma szans na wygraną to w momencie ogłoszenia wyników każdemu towarzyszy adrenalina, przyśpieszone bicie serca oraz nadzieja na wygraną. W zasadzie konkursy są dla każdego, jednak z pewnością większą szansę na nagrodę mają Ci, którzy wyróżniają się jakąś pasją, choćby piszą piękne wiersze, dobrze tańczą, smacznie gotują, ładnie śpiewają czy doskonale malują. Udział w konkursie nie tylko stwarza szansę na zdobycie nagrody, ale także jest formą własnej prezentacji oraz swoich umiejętności, co stanowi niepowtarzalną okazję do samorozwoju. Z jakich konkretnych powodów warto brać udział w konkursach?

Konkursy – szansą do otwarcia nowych perspektyw i znajomości

Udział w konkursach sprawia, że ma się do czynienia nie tylko z własnym twórczym działaniem, ale także pracami innych uczestników. Czytając ich teksty, przeglądając zdjęcia, video czy inne formy konkursowe można się zainspirować czymś zupełnie nowym, wejść na całkiem inną ścieżkę rozwoju, otwierając się na zupełnie nowe wyzwania. Ponadto kontakt z innymi osobami, będącymi uczestnikami tego samego konkursu sprawia, że nawiązywane są nowe relacje, często z osobami o podobnych zainteresowaniach, co skutkuje długoletnimi przyjaźniami. Ponadto stwarza to prawdopodobieństwa rozpoczęcia współpracy w jakimś innym projekcie, gdzie można połączyć wspólnie siły. Czasem właśnie te relacje są dużą cenniejszą wygraną, niż same konkursy i nagrody z nimi związane.

Jury konkursowe bardzo często tworzą osoby, będące autorytetami w danej dziedzinie. Nawet jeśli nie zdobędzie się pierwszej nagrody to można zaprezentować się z jak najlepszej strony i zainteresować czymś, co skłoni do nawiązania współpracy biznesowej z którymś z członków. To doskonały sposób na zaistnienie w danej branży, w której nie łatwo się wybić.

Konkursy – dlaczego warto brać w nich udział?

Konkurs – możliwością poznania specyfiki pracy i innej ścieżki kariery

Konkursy stwarzają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, wiedzy oraz pozwalają na przeżycie ciekawej przygody. To szansa na zdobycie doświadczenia, które jest nie do przecenienia i którego czasem się nie zdobędzie na studiach. Konkurs pozwala się przekonać na własnej skórze, jak wygląda praca pod presją czasu. Uczy panowania nad stresem i skoncentrowania się na właściwym zadaniu konkursowym. Udział w konkursach grupowych uczy zarządzania pracą zespołu, co przydaje się w karierze zawodowej. Uczestnicy konkursów muszą charakteryzować się dobrym zorganizowaniem, bez tego sukces nie będzie możliwy.

Konkurs – okazją do poznania samego siebie

Uczestnictwo w konkursach jest okazją do samo poznania. Uczestnicy przekonują się o tym, jak wpływa na ich osobowość rywalizacja oraz jakim typem uczestnika się jest, czy takim, który walczy do końca, a może tym, który przy pierwszej porażce zraża się. To także idealna lekcja przegrywania, która nie dla każdego jest taka prosta. konkursy uczą tego, że lepsze jest poczucie porażki niż uczucie niedania sobie szansy i przegapienia ważnego momentu w życiu.