Jak spędzać aktywnie czas z dziećmi?

Maja Ciesielska 18-03-2019

Regularna aktywność fizyczna wpływa pozytywnie zarówno na zdrowie dzieci, jak i dorosłych. Zachęcanie dzieci i nastolatków do aktywności od najmłodszych lat pozwoli przyswoić dobre nawyki. Będą aktywne przez całe życie.

Jak spędzać aktywnie czas z dziećmi?

Najważniejsze zalety aktywności fizycznej

Regularna aktywność fizyczna sprzyja dobremu wzrostowi i rozwojowi. Buduje mocne kości i mięśnie. Poprawia równowagę i rozwija umiejętności motoryczne. Utrzymuje i rozwija elastyczność. Pomaga osiągnąć i utrzymać prawidłową wagę. Poprawia wydolność sercowo-naczyniową. Zmniejsza stres. Dzieci czują się bardziej zrelaksowane. Poprawia postawę. Zwiększa pewność siebie i poczucie własnej wartości. Lepiej bawią się z przyjaciółmi i poznają nowe rzeczy.

Zabawy ruchowe na kółkach

Jazdę na rowerze, rolkach lub hulajnodze może jeszcze bardziej urozmaicić. Możesz na przykład wytyczyć ciekawy tor przeszkód. Na drodze przejazdu malucha możesz ustawić rozmaite przeszkody, np. kosze na śmieci, skrzynie, krzesła albo duże zabawki. Przydatny będzie stoper, aby sprawdzać czas i dopingować do większego wysiłku.

Ciekawą zabawą jest również slalom. Podczas tradycyjnej zabawy nasza pociecha postara się płynnie mijać rozstawione na trasie kijki.

Możesz też urządzić zawody. Wtedy maluchy w parach będą ze sobą rywalizować. Trasa wyścigu może liczyć około 30 metrów. Koniecznie mierz czas stoperem.

Jak spędzać aktywnie czas z dziećmi?

Ćwiczenia gimnastyczne

Warto wybrać ćwiczenia gimnastyczne, które nie tylko wpływają na zdrowie fizyczne, ale też pracę mózgu.

Atrakcyjną zabawą jest poszukiwanie skarbów. W różnych miejscach, np. koło drzewa, pod krzakiem lub kamieniem możesz schować różne drobiazgi, lub słodycze. Możesz im dawać wskazówki lub podać liczbę kroków, które dziecko musi przejść, aby znaleźć niespodziankę.

Dużą popularnością cieszą się także gry planszowe. Możesz umówić się z maluchem, że kto przegra, musi posprzątać ze stołu talerze po kolacji lub dać batonika.

Możesz pobawić się z dzieckiem piłką. Idealnym pomysłem będą zawody w piłkę nożną, koszykówkę lub Głupi Jaś. Dzieci skaczą również chętnie na skakance, w gumę i w klasy.