Czym jest splot słoneczny?

Maja Ciesielska 14-02-2021

Splot słoneczny nazywany jest również splotem trzewnym. Zaczyna się on w początkowym odcinku aorty brzusznej, na wysokości 12 kręgu piersiowego i 1 lędźwiowego. Otoczony jest od góry przeponą, a od boków nadnerczą, z kolei od dołu okalają go tętnice nerkowe. Splot słoneczny to imponująca konstrukcja o skomplikowanej strukturze. Często nazywany jest również drugim mózgiem. Ma wpływ na nasze emocje. 

Jak działa splot słoneczny?

Splot słoneczny możemy określić mianem węzła komunikacyjnego. Jest również częścią autonomicznego układu nerwowego, przenosi impulsy układu współczulnego i przywspółczulnego. Naczynia i nerwy wchodzące w skład splotu słonecznego wpływają na częstość oddychania, ciśnienie krwi, wydzielanie soku żołądkowego, żółci oraz enzymów trzustkowych. Splot słoneczny odpowiada za prawidłową perystaltykę żołądka, dwunastnicy oraz jelita cienkiego i grubego. 

Mózg brzuszny

Splot słoneczny jest ściśle powiązany z układem nerwowym, dlatego też ma olbrzymi wpływ na nasze emocje. Kiedy funkcjonuje on prawidłowo, to stres nie wpływa na nasze narządy wewnętrzne i również działają one w odpowiedni sposób. Kiedy jednak równowaga ta zostaje zachwiana, pojawiają się problemy ze snem, nadciśnieniem, wrzodami, nieżytem żołądka i jelit lub zatwardzeniem, czy biegunką. Splot słoneczny jest powiązany z emocjami, które wpływają na pracę narządów wewnętrznych. Jeśli mamy z nimi problem, warto przyjrzeć się bliżej naszym emocjom. Złość oddziałuje na system nerwowy, wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Z kolei niepokój wpływa na żołądek, trzustkę i napięcie mięśniowe, a strach na kości, nerki i pęcherz. 

Czym jest splot słoneczny?

Oddziaływanie splotu słonecznego na emocje

Splot słoneczny to nie tylko ścisłe połączenie naczyń i nerwów, ale także ośrodek odpowiedzialny za emocje. Ma wpływ na ambicję, złość, nienawiść, zazdrość, chciwość. W momencie, gdy działają na nas wielkie emocje, splot słoneczny zmusza przeponę do nieregularnych ruchów, co w rezultacie przynosi płytki, zduszony oddech. 

Kiedy odczuwamy przygnębienie, zniechęcenie, ogólny smutek, działanie splotu słonecznego zostaje zakłócone. Uczucie mdłości może być efektem tłumienia w sobie wielu emocji z okresy dzieciństwa. Ten stan możemy naprawić podejmując pracę z oddechem lub terapię czaszkowo - krzyżową.