Aerobik wodny – dla kogo? Jak zacząć?

Laura Skura 25-05-2020

Aqua aerobik, czyli ćwiczenia w wodzie, narodził się w USA w ubiegłym wieku, dokładnie pod koniec lat osiemdziesiątych. Jest to trening aerobowo – siłowy, nieobejmujący zazwyczaj pływania, wykonywany w wodzie – na basenie lub w aquaparku. Jest to forma aktywności, która umożliwia przeprowadzenie treningu wytrzymałościowego i oporowego. Dla kogo sprawdzi się tego typu aktywność i jak zacząć z niej korzystać?

Dla kogo sprawdzi się aerobik wodny?

Zalet ćwiczeń w wodzie jest naprawdę wiele. A na dodatek obejmują one swoim zakresem bardzo szerokie spektrum. Prawda jest taka, że aerobik wodny pod kątem kontuzji, należy do jednej z najbezpieczniejszych form aktywności. Dlatego szczególnie wskazany jest osobom, które w normalnych warunkach nie mogłyby uprawiać sportu. Czyli wszyscy, którzy cierpią na bóle i choroby stawów, kręgosłupa, mają problemy z poruszaniem się czy z nadmierną wagą, mogą w pełni bezpiecznie ćwiczyć i pracować nad swoją kondycją i sylwetką oraz powrotem do pełnej sprawności.

Czy to znaczy, że dla osób zdrowych aerobik wodny nie ma nic do zaoferowania? Oczywiście, że nie! Ćwiczenia w wodzie są doskonałe również dla wszystkich zdrowych osób, które szukają ciekawej, a przy tym niezwykle efektywnej formy aktywności. Aqua aerobik jest doskonałą alternatywą dla zwykłych ćwiczeń fitness, a przy okazji pozwala łatwiej pozbyć się problemu z cellulitem – z czego ucieszą się zwłaszcza panie, ponieważ woda w trakcie ćwiczeń dodatkowo masuje całe ciało, poprawiając jego ukrwienie i ogólną kondycję skóry.

Ćwiczenia w wodzie a umiejętność pływania

Pytaniem zasadniczym dla niektórych może być to, czy aerobik wodny mogą uprawiać osoby, które nie umieją pływać. Odpowiedź może niektórych zaskoczyć, ale jest jak najbardziej twierdząca. Do ćwiczeń w wodzie nie trzeba umieć pływać, ponieważ najczęściej wykonywane są na głębokości sięgającej maksymalnie do ramion lub szyi.

Co najważniejsze, uczestniczenie w zajęciach aqua aerobiku osób, które nie potrafią pływać, może być dla nich skutecznym sposobem na oswojenie się z wodą i w efekcie mogą o wiele łatwiej i szybciej nauczyć się pływać, niemalże przy okazji wykonywania ćwiczeń w wodzie.

Aerobik wodny – dla kogo? Jak zacząć?

Aqua aerobik – jak zacząć?

Zajęcia z aerobiku wodnego są z reguły grupowe. Zazwyczaj organizowane są na basenach czy w aqua parkach. Jeśli jesteśmy zainteresowani tego typu aktywnością, należy po prostu poszukać w okolicy basenów czy parków wodnych oferujących aerobik wodny. Najlepiej wybrać się na testowe zajęcia i jeśli nam się spodoba taka forma ćwiczeń, to można wtedy skorzystać z możliwości zakupu karnetu.

Zajęcia z aerobiku wodnego trwają zazwyczaj 30 – 45 minut i składają się z trzech etapów – rozgrzewki, ćwiczeń właściwych i ćwiczeń rozciągających i rozluźniających na koniec. Bardzo często ćwiczenia w wodzie prowadzone są przy muzyce. Mogą być również w ich trakcie używane akcesoria do ćwiczeń w wodzie np. deski do pływania czy styropianowe hantle, piłki itd. Ciekawą formą aerobiku wodnego jest również aqua Zumba czy aqua joga.

Wszystkie formy aktywności wodnej to wspaniałe ćwiczenia, które nie tylko budują kondycją i wysmuklają sylwetkę, ale także pomagają wracać do zdrowia po urazach i kontuzjach. Dlatego aerobik wodny jest świetny praktycznie dla wszystkich, a ćwiczyć można zacząć w każdym momencie!