Wynajem studentom - czy jest się czego obawiać?

Seweryn Pietrucha 30-06-2022

Planujesz wynająć mieszkanie? Bardzo często ciężko zdecydować jaką grupę docelową wybrać. Zależy nam, aby mieszkanie nie uległo zniszczeniu, a osoby którym przekażemy klucz do mieszkania były uczciwe i bezproblemowe. Jedni mówią, że najlepiej opłaca się wynająć mieszkanie matce z dziećmi, jednak spora część zapomina, że dzieci w etapie dojrzewania mogą wyrządzić więcej szkód niż niejeden dorosły. A co gdyby wynająć mieszkanie studentom? Chociaż jest to rozwiązanie, którego prawdopodobnie wielu z nas się obawia, ma ono niewątpliwe zalety, o których przekonasz się w tym artykule.

Dlaczego boimy się wynajmować studentom?

Każdy z nas przechodził swoje młodzieńcze lata i w większości pamięta, jak wyglądało studenckie życie. Kiedy myślimy o studiach, przypominają się szalone imprezy, nieprzespane noce i rozrabianie na całego, z nadzieją, że sąsiad nie zwróci nam uwagi. Kolejną obawom jest brak wypłacalności czynszu, bo przecież skąd student ma wziąć środki na utrzymanie? Jednak czasy zmieniają się bardzo szybko i to co było kiedyś nie odzwierciedla dzisiejszej rzeczywistości.

Dlaczego wynająć mieszkanie studentowi?

Nie należy wrzucać każdego studenta do jednego worka. Bardzo często są to ludzie dojrzali, bardziej niż nam się może wydawać. Warto pamiętać, że studentowi też zależy na dobrych relacjach z gospodarzem i na zdobyciu jego zaufania. Większość studentów przybywa z małych miasteczek w celu studiowania w dużych miastach, na lepszych uczelniach.

Wynajem studentom - czy jest się czego obawiać?

W związku z rosnącymi kosztami czynszu i rachunkami, studenci często decydują się na zamieszkanie ze znajomymi. Często jest to dla nich sposób na obniżenie kosztów. Dla gospodarza może to być opłacalny biznes, ponieważ zarobi więcej pieniędzy, niż gdyby wynajął je rodzinie. Drugą ważną rzeczą, na którą patrzymy, jest czas trwania najmu. Studenci zazwyczaj potrzebują miejsca na 9 miesięcy, ale często szukają umów na dłuższy okres. Jeżeli obie strony będą zadowolone i po drodze nie wydarzą się liczne problemy, możemy zdobyć lokatorów nawet na kilka lat i mieć spokojną głowę. Czasami niektórzy się obawiają, że podczas wakacji mieszkanie będzie stało puste, jednak warto wiedzieć, że ogromna ilość studentów podczas wakacji dorabia sobie np. w restauracjach i wcale nie mają w planach wracać do rodzinnych domów. Ostatnią kwestią, ale nie mniej istotną, jest fakt, że studenci nie oczekują luksusów. Nie musisz kupować drogich mebli do mieszkania, dla studenta najważniejsze jest żeby miał gdzie spać i się uczyć.