Jakie mieszkanie warto kupić pod wynajem?

Maja Ciesielska 07-10-2019

Kupno mieszkania pod wynajem to jedna z lepszych inwestycji, gdyż dzięki niej zyskujemy wartościowy przedmiot o rosnącej cenie i dochód pasywny. Wybierając jedynak takie mieszkanie, warto kierować się kilkoma wskazówkami, aby inwestycja była jak najbardziej opłacalna. Jakie zatem mieszkanie kupić pod wynajem i jakie elementy liczą się najbardziej? O tym wszystkim poniżej.

Jakie mieszkanie warto kupić pod wynajem?

 

Lokalizacja

Pierwszym i jednym z najważniejszych kryteriów, które powinniśmy brać pod uwagę, kupując mieszkanie pod wynajem, jest jego lokalizacja. Mieszkania takie warto kupować w dużych miastach takich jak Warszawa, Katowice czy Poznań. W tych miastach istnieje wiele uczelni, a bezrobocie jest bardzo niskie. Dzięki temu mamy największe szanse na szybki wynajem mieszkania. Oprócz konkretnego miasta warto również zastanowić się nad lokalizacją w takim mieście. Kupowanie mieszkania w samym centrum nie jest przeważnie najlepszym pomysłem. Zapłacimy za nie nawet o kilkanaście procent więcej, nie zyskując dużej różnicy na cenie wynajmu. Warto za to wybierać mieszkania oddalone nawet o kilka kilometrów od ścisłego centrum oszczędzając już na starcie inwestycji kilkadziesiąt tysięcy. Nie wiemy, kto będzie wynajmował mieszkanie i dokąd będzie codziennie dojeżdżał. Warto zatem wybierać mieszkania przy węzłach komunalnych, metrze lub dużych przystankach. Dzięki temu nasze mieszkanie będzie chciało wynająć wiele osób o różnych upodobaniach.

 

Wielkość mieszkania

Kolejnym elementem wartym uwagi jest wielkość mieszkania. W większości przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania małego — kawalerki lub dwupokojowego. Na takie mieszkania jest największy popyt. Warto również kupować mieszkania małe z małymi pokojami np. trzypokojowe do 50 m2 - 60 m2. Według wielu statystyk, im większe mieszkanie, tym mniejszy zysk z inwestycji. Na małe mieszkanie wydamy też mniej gotówki przy zakupie. Jeśli posiadamy więcej środków, warto zdywersyfikować inwestycje, kupując dwa mniejsze mieszkania zamiast jednego dużego lub podnieść w nich standard.

 

Standard

Wiele osób uważa, że standard jest kluczowym elementem przy wynajmie mieszkania, lecz nie jest to do końca prawdą. Bardzo często mieszkanie o średnim standardzie wynajmiemy za podobną sumę lub tylko nieco mniejszą niż te o wysokim. Remont mieszkania i wydanie bardzo dużej sumy pieniędzy również będzie zwracało nam się przez wiele lat.