Ciężko jest jednoznacznie opisać, czym jest stan deweloperski. Różni sprzedawcy mają w tym aspekcie inne standardy. Przeważnie stan deweloperski mieszkania oznacza jednak ściany gotowe do malowania, wylewkę na podłodze, okna i drzwi, a także kompletne instalacje. Przy odbiorze mieszkania warto zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły i ewentualne uszkodzenia naszego mieszkania. W wielu przypadkach pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych kosztów. Można posiłkować się pomocą specjalisty, który pomoże w wykonaniu poprawnego odbioru mieszkania. Gdy mamy ten etap za sobą, musimy przejść jednak do wykończenia mieszkania.
Pierwszym etapem takiego wykończenia mieszkania zazwyczaj jest wybór i położenie podłóg. W zależności od potrzeb i od konkretnego pomieszczenia najczęściej znajdują się na niej kafelki lub panele. Warto dobrze przemyśleć wybór podłogi, gdyż ten element wykończenia jest dość trudny w wymianie.
Gdy podłogi będą gotowe, przychodzi czas na wykończenie ścian. Warto wyposażyć się we wzorniki lub kupić próbki wybranych farb. Wtedy można ocenić, czy dany kolor pasuje do podłogi, drzwi lub konkretnego oświetlenia w mieszkaniu. Fragmenty ścian, gdzie znajdą się tapety lub płytki można w tym momencie ominąć, jednak taki ruch trzeba zaplanować z wyprzedzeniem.
Planując wykończenie łazienki warto dokładnie zmierzyć wszystkie odległości i dobrze dobrać armaturę sanitarną.Drzwi szafek lub wejście do kabiny prysznicowej powinny być dostępne bez utrudnień. W podejmowaniu decyzji o rozmieszczeniu konkretnych elementów może pomóc jeden z dostępnych na stronach internetowych sklepów budowlanych kreatorów online.
Po wykończeniu łazienki pozostaje dobrać odpowiednią kuchnię. Pozostałe elementy wyposażenia mieszkania można dopasować w znacznie prostszy sposób, ponieważ są elementami ruchomymi i można je dowolnie ustawiać. Odstępstwem od tej reguły może być na przykład telewizor przymocowany do ściany - po jego zamocowaniu zmiana lokalizacji może być kłopotliwa i wymagać większych przeróbek.