Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

Jakub Stopka 21-06-2021

W każdej kuchni dochodzi do sytuacji, w której niezbędne jest wyczyszczenie poszczególnych elementów wyposażenia. Bodajże najbardziej frustrujące bywa między innymi czyszczenie piekarnika, które w przypadku wcześniejszych zaniedbań może kosztować wiele nerwów. Wskazana jest zatem systematyczność, aby unikać mało estetycznych konsekwencji. Istnieją domowe sposoby mogące okazać się bardzo przydatnymi.

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

Ocet do czyszczenia piekarnika

Niepozorne para wodna i ocet mogą być skuteczne w czyszczeniu piekarnika. Metody te są na tyle przydatne, że po ich zastosowaniu sprzęt może lśnić jak nowy. Zapach octu nie należy do przyjemnych, lecz jest niezbędny w każdej kuchni, a ponadto bezpieczny dla środowiska i organizmu. Substancję stosuje się zarówno w codziennej pielęgnacji piekarnika, jak i w celu usunięcia nieco starszych zabrudzeń. Co do zasady częste stosowanie zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń i o wiele łatwiej utrzymać wówczas piekarnik w czystości. Do uzyskania preparatu czyszczącego potrzebne będą równe proporcje octu i wody – 50:50 – dokładnie wymieszane. Następnie należy dokładnie spryskać środek piekarnika i pozostawić na kilka minut. W tym czasie mieszanka skutecznie zmiękcza zanieczyszczenia, co przekłada się na łatwość ich późnego usunięcia.

Czyszczenie piekarnika parą wodną

Wśród domowych sposobów na czyszczenie piekarnika, na wyróżnienie zasługuje para wodna. Sprawa jest najprostsza jeśli jest się w posiadaniu piekarnika z funkcją czyszczenia parowego. Wówczas jak najbardziej  można wykorzystać do czyszczenia zamontowany w urządzeniu pojemnik. W przeciwnym wypadku sprawdzi się żaroodporne naczynie wypełnione gorącą wodą, która ulegnie dodatkowemu podgrzaniu. Po wystygnięciu piekarnika pozostaje przetarcie szmatką lub gąbką wnętrza piekarnika. Jeżeli poza wyczyszczeniem, zależy na uzyskaniu świeżego zapachu, do wody można dodać trochę cytryny. Do czyszczenia piekarnika sprawdzą się ponadto sól i soda oczyszczona, oba składniki mają zastosowanie w każdej kuchni.