W jaki sposób warto oszczędzać na emeryturę?

Maksymilian Stopka 04-10-2021

Wiele osób zastanawia się jak będzie wyglądało ich życie na emeryturze. Niestety na dzień dzisiejszy prognozy dla przyszłych emerytów nie napawają optymizmem. Nic, więc dziwnego, że coraz więcej pracowników rozważa odkładanie pieniędzy na przyszłość. Jakie zatem formy oszczędzania na emeryturę warto wziąć pod uwagę?

Z jakich rozwiązań można skorzystać?

Z całą pewnością osoby w wieku produkcyjnym już teraz powinny pomyśleć o stworzeniu sobie solidnego zabezpieczenia na przyszłość. Ryzyko niskich emerytur to prognoza, która naprawdę może się spełnić. Pamiętajmy jednak, że regularne odkładanie przez długi okres czasu nawet tych niskich kwot zwiększa naszą szanse na lepsze życie wtedy, gdy już nie będziemy pracować zawodowo. Jednym z rozwiązań, z którego możemy skorzystać są Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Jest to dobrowolny produkt, ale wiele osób decyduje się by z niego skorzystać, ponieważ za pomocą PPK gromadzi się oszczędności z udziałem pracodawcy i państwa. Kwoty, jakie zostają wpłacone przez państwo to 250 zł na start i 240 zł rocznie, natomiast pracodawca wpłaca kwotę w wysokości od 1,5% do 4 % naszego wynagrodzenia. Jeżeli zaś chodzi o oszczędzanie na lokatach czy kontach oszczędnościowych to obecnie z powodu rosnącej inflacji i niskiego oprocentowania nie jest to zbyt korzystne rozwiązanie.

W jaki sposób warto oszczędzać na emeryturę?

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)

W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszą się także prywatne i dobrowolne formy gromadzenia pieniędzy takie jak: IKE i IKZE. W przypadku tego typu rozwiązań oprócz profesjonalnej pomocy specjalistów od oszczędzania i inwestycji możemy liczy również na takie udogodnienie, jakim jest skorzystanie z ulgi podatkowej w PIT. Należy także dodać, że środki pieniężne zgromadzone w IKE i IKZE podobnie, jak te z PPK podlegają dziedziczeniu. Co ważne w przypadku tych form zabezpieczeń emerytalnych nasz kapitał jest prywatny i będzie wypłacany niezależnie od emerytury, którą otrzymamy od państwa. To od nas będzie zależało, kiedy zdecydujemy się na wypłatę środków.