Rodzaje kurtek zimowych — Którą kurtkę wybrać z setek modeli?

Maja Ciesielska 11-09-2019

Kurtki zimowe to obowiązkowy element naszej garderoby. Tylko one zwapnienia ją nam ochronę przed zimnem oraz są głównym elementem stylizacji zimowej. Na rynku istnieje jednak bardzo duża ilość takich kurtek i nie zawsze wiemy jaki rodzaj wybrać — dokonując selekcji na podstawie koloru czy poleceń doradcy. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje kurtek zimowych i podpowiadamy, jakie mają plusy oraz kiedy warto wybrać daną opcję.

Rodzaje kurtek zimowych — Którą kurtkę wybrać z setek modeli?

 

Kurtki puchowe

Kurtki puchowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów kurtek na rynku. Są one wypełnione puchem lub pierzem a zewnętrzna warstwa to najczęściej materiał, lub poliester. Kurtki tego typu zapewniają bardzo dobrą izolację od zimna i warunków atmosferycznych. Przepuszczają też powietrze, co jest niezwykle korzystne. Z pewnością taki rodzaj kurtki będzie pomocy przy niskich temperaturach oraz sprawdzi się też przy nieco wyższych, dzięki przepuszczalności powietrza. Minusem takich kurtek jest dłuższe suszenie się po namoknięciu. Nieco lepszym rozwiązaniem pod względem izolacji jest puch w porównaniu do pierza. Gdy producenci nie dodali oznaczenie puch — pierze przeważnie jest to kurtka z pierza, na co warto zwrócić uwagę.

 

Kurtki poliestrowe

Kurtki poliestrowe to jeden z najpopularniejszych typów kurtek zimowych. Są one lekkie, zapewniają izolację i mają najniższą cenę. Za ok. 100 zł możemy kupić modne wzory, które będą praktyczne i pomocne przy niskich temperaturach. Kurki takie posiadają poliestrowe wypełnienie w postaci waty lub małych gąbek. Kurtki te są w pełni wodoodporne, ale ich minusem jest brak przepuszczalności powietrza, co może być problematyczne przy np. większym wysiłku. Ten rodzaj odzieży idealnie jednak nadaje się do przemierzania miasta szczególnie podczas pluchy lub opadów śniegu.

 

Kurtki z membraną

Jedną z najbardziej zaawansowanych form kurtek zimowych są modele z membraną. Są one wykonywane z różnych tworzyw — najczęściej syntetycznych oraz posiadają specjalne płaty materiału. Materiał ten posiada mikroskopijne otwory, przez które odprowadzana jest para wodna i ciepło z wewnątrz kurtki. Otwory te są jednak na tyle małe, iż nie dopuszczają przedostawaniu się wody do wnętrza kurtki. Takie kurtki zimowe z pewnością będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które aktywnie chcą spędzać czas lub planują częste wypady w góry. Modele membranowe są nieco droższe niż podstawowe modele poliestrowe, ale możemy chodzić w nich zarówno do pracy w mieście, jak i używać w bardziej wymagającym terenie.