5 Sposobów na oszczędzanie pieniędzy- Sprawdź!

Maja Ciesielska 22-10-2019

Finanse to często jedna z najbardziej problematycznych kwestii - szczególnie jeśli mamy wrażenie, że wydajemy pieniądze zbyt szybko i zbyt łatwo. W tym tekście przedstawiamy 5 sposobów jak oszczędzać pieniądze podczas codziennego życia i zatrzymywać je w swoim portfelu.

5 Sposobów na oszczędzanie pieniędzy- Sprawdź!

 

Dojazdy do pracy

Pierwszym sposobem na oszczędzanie są dojazdy do pracy. Często dojeżdżamy do niej samodzielnie, co jest marnotrawieniem pieniędzy. Warto zatem umówić się ze znajomymi i jeździć wymiennie autem. Dzięki temu tylko raz na cztery - pięć dni używać będziemy auta, a co za tym idzie, wykorzystamy jedynie kilkanaście procent paliwa które mamy przeznaczone na dojazdy do pracy. Pracując w dużym zakładzie, możemy umieścić np. na tablicy ogłoszeń notatkę, że szukamy właśnie osób do wspólnych podróży.

 

Zakupy

Kolejnym sposobem na oszczędzanie w codziennym życiu są zakupy. Warto robić je zgodnie z wcześniej zaplanowaną listą nie kupując nic zbędnego, co “wpadnie nam w oko” już w sklepie. Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie pieniędzy oraz czasu jest zrobienie jednych dużych zakupów niż kilkukrotna wizyta w sklepie. Dzięki temu oszczędzamy np. paliwo oraz czas, w którym moglibyśmy zarobić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

 

Usługi bankowe i finansowe

Bardzo prozaicznym powodem naszych wydatków są często banki i usługi bankowe. Przeważnie nie zwracamy uwagi na tak drobne sumy jak 10 zł lub 5 zł za prowadzenie konta czy przelew — szczególnie jeśli na nasze konto przychodzi wypłata. Sumując wydatki przez kilka lat, z pewnością moglibyśmy uzbierać dużą sumę, korzystając np. z darmowego konta — które nie jest dziś trudno założyć na rynku.

 

Odkładanie małych kwot

Banalnym, ale działający sposobem na oszczędzanie jest regularne odkładanie małych sum po kilka — kilkanaście złotych. W ciągu kilku — kilkunastu lat suma ta z pewnością stanie się pokaźna, a my będziemy mogli np. otworzyć swój biznes czy zrealizować marzenia. Warto zatem otworzyć lokatę lub konto oszczędnościowe i przy wielu okazjach np. otrzymania pensji odkładać drobne sumy — np. końcówki przelewów.

 

Zakupy w internecie

Ciekawym pomysłem na oszczędzanie jest też robienie zakupów w internecie. Obecnie w sieci dostępnych jest wiele produktów ze świata realnego, które kupimy po dużo niższej cenie. W sieci znajdziemy też produkty alternatywne i dużo większy wybór, dzięki czemu możemy zrobić zakupy za ogólnie mniejszą kwotę.