Jak rozpocząć swoją przygodę ze sprzedażą internetową?

Maja Ciesielska 14-05-2020

Coraz częściej w sieci spotykane są sklepy internetowe zajmujące się tylko jedną dziedziną. Kiedyś wszystkie elementy kupowane były w jednym miejscu. W dzisiejszym świecie każdy element jest oddzielnie sprzedawany, a co więcej każdy w innym sklepie. Co oczywiście nie zmienia faktu, że sklepy wielobranżowe nadal są obecne. Trend dotyczy tego, że sprzedaż stacjonarna przenosi się do Internetu. Jak więc rozpocząć taką sprzedaż? Czy platforma b2b jest niezbędna do sprzedaży internetowej?

Konkretny produkt

Osoba, która chce rozpocząć sprzedaż w Internecie musi określić jaki produkt będzie oferować. Chodzi o to, by produkt był pożądany przez potencjalnych klientów i chętnie kupowany. Trzeba dobrze przemyśleć to, co chcemy oferować konsumentom w sieci. Dodatkowo należy mieć miejsce na to, by te produkty przechowywać i gromadzić. Często wymaga to wynajęcia określonego magazynu, szczególnie w trakcie sprzedaży dużej ilości produktów. Na początku lepiej nie oferować od razu zbyt dużej ilości produktów, tak by spokojnie móc się odnaleźć w tej nowej rzeczywistości i solidnie nauczyć się nią operować. Warto poświęcić czas i miejsce na te produkty, które chętnie będą kupowane przez konsumentów.

Rodzaj strony internetowej – platforma b2b

Kolejnym krokiem jest określenie rodzaju strony internetowej, w którym będzie funkcjonował nasz sklep. Wybór zwykle opiera się między platformą a sklepem dedykowanym.  Sklep dedykowany to specjalistyczna witryna, która umożliwia rozpoczęcie działalności nowego sklepu internetowego na wysokim poziomie.

Platformy natomiast wyróżnia się płatne i niepłatne. Te związane z opłatą, stanowią formę gotowej licencji, która uruchamia witrynę. W tym przypadku nie występuje możliwość wprowadzania modyfikacji. Warto dodać, że wdrożenie takiej platformy jak platforma b2b jest bardzo korzystne dla firmy, która powinna charakteryzować się funkcjonalnością , odpowiednim typem oprogramowania i zintegrowaniem platformy z innymi systemami.

Jak rozpocząć swoją przygodę ze sprzedażą internetową?

Konsument na najważniejszym miejscu

Jasno należy podkreślić, że w każdym biznesie najważniejsi są klienci. Ta zasada tyczy się wszystkich from sprzedaży, czy to pośrednich, jak i bezpośrednich. Żaden sklep internetowy nie przetrwa bez nabywców. W świecie biznesu osoby, które sprzedają muszą mieć komu sprzedawać. Trzeba pamiętać, że wygląd sklepu internetowego to nie wszystko czy liczba funkcji w witrynie, zwykle z rozbudowanych opcji po prostu się nie korzysta. Lepiej pokłady finansowe przeznaczyć na reklamę, która zapewni grono zaufanych odbiorców.

Prowadząc sklep internetowy trzeba skupić się na najważniejszej kwestii jaką jest obsługa klienta. Chodzi o to, by każde zamówienie było realizowane na jak największym poziomie, by każda transakcja zakończona była sukcesem i pozytywnym wrażeniem firmy wobec konsumenta. Oczywiście prowadzenie sklepu internetowego wiąże się z różnymi komplikacjami czy reklamacjami, ale trzeba być na to przygotowanym i podchodzić do nich bardzo profesjonalnie i odpowiednie reagować i postępować w takich sytuacjach. W takich sytuacjach należy dać odczuć klientom, że sprawa dla każdej ze stron jest ważna i znajduje się w gronie spraw pilnych, do jak najszybszego rozwiązania.