Darmowa pomoc adwokata

Maja Ciesielska 25-11-2019

Pomoc prawna jest przydatna w wielu życiowych sytuacjach. Niestety dla wielu osób jest to duży wydatek, na który nie mogą sobie pozwolić. Czy zwykły obywatel, który zarabia minimalną krajową, musi zdać się na własną wiedzę i intuicję? Oczywiście nie, obecnie istnieje bardzo ciekawe wyjście z tej sytuacji. Pomoc prawna może nic nie kosztować i jest to coraz popularniejsza forma wsparcia w naszym kraju. Prawnik to zawód, który polega na świadczeniu pomocy, jest to powołanie i swoista misja.

Zróżnicowane ceny

Cennik adwokatów jest bardzo zróżnicowany i ma na niego wpływ kilka czynników. Przede wszystkim zależy on od miasta, w którym pracuje dany prawnik. Nie ulega wątpliwości, że im większe miasto, tym większe ceny. Chociaż są od tego wyjątki, ponieważ w dużych miejscowościach jest większa konkurencja, a w mniejszych lokalizacjach można liczyć na monopol i zawyżać ceny. Znaczenie ma także renoma danego adwokata i rodzaj usługi. Za zwykle porady można zapłacić około 50-150 złotych. Przygotowanie specjalnych wniosków czy dokumentów to już większy wydatek, nawet 600-700 złotych. Osoby, którym zależy na opinii prawnej, mogą zostać poproszone o opłaty nawet w okolicach 2000 złotych.

Darmowa pomoc adwokata

Bezpłatne wsparcie

Na szczęście nikt nie musi stawać pod ścianą. Obecnie w coraz większej ilości miast można skorzystać z darmowej pomocy prawnej i rzeczywiście wiążą się ona z brakiem opłat. W naszym kraju działa 1500 punktów nieodpłatnej pomocy prawnika. Każdy, kto ma problem z wygospodarowaniem środków na płatne wsparcie może udać się do wyznaczonych miejsc. Patronem tej inicjatywy jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Każdy, kto potrzebuje

Punktów pomocy można szukać na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości i kolejno udać się do najbliższego z nich. Wsparcie świadczone przez adwokatów ma bardzo szeroki zakres. Można zgłosić się w sytuacji pokrzywdzenia przez przedsiębiorstwa, ale również w momencie, kiedy stroną sporu jest państwo. Dobrze jest pamiętać, że nie tylko punkty patronowanie przez Ministerstwo mogą świadczyć pomoc prawną. Istnieje także szereg innych miejsc, w których takie czynności są oferowane obywatelom.