Zwykle podczas udzielania kredytów banki zachęcają klientów do zakupu ubezpieczenia. Często też jest to nie tyle wybór, ile konieczność, gdyż ubezpieczenie wliczone jest w ratę kredytu. Banki chronią się w ten sposób przed ewentualnym brakiem spłaty ze strony klienta. Czy jednak dla kredytobiorców wykupienie ubezpieczenia to dobry pomysł?
Zwykle instytucje bankowe oferują ubezpieczenia, w ramach których ubezpieczyciel spłaca część lub całość kredytu w konkretnych przypadkach. Są to ubezpieczenia na wypadek:
Z pewnością wykupienie ubezpieczenia kredytu daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala pozbyć się zmartwień o los najbliższych. Stąd też warto rozważyć wykupienie takiej usługi, należy jednak pamiętać, iż nie jest to obowiązkowe. Niektóre banki co prawda traktują ubezpieczenie jako nieodłączną część kredytu, jednak wciąż są również takie, które nie wymagają tego rodzaju zabezpieczenia.
Przed podjęciem decyzji o wykupieniu ubezpieczenia konieczne jest dokładne przestudiowanie umowy. Najistotniejszy jest z pewnością fragment dotyczący wyłączeń. Warto sprawdzić, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia świadczenia. Przeważnie ubezpieczenie na wypadek inwalidztwa lub choroby dotyczy tylko niektórych problemów zdrowotnych, które są wyszczególnione w umowie. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie od utraty pracy, ubezpieczyciel podaje okoliczności utraty zatrudnienia, które kwalifikują do otrzymania świadczenia. Z pewnością nie można liczyć na wsparcie w przypadku samodzielnej rezygnacji ze stanowiska, a nawet po rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron.
Ostateczna ocena opłacalności wykupienia ubezpieczenia kredytu pozostaje kwestią mocno indywidualną. Z pewnością występują pewne zalety tego rozwiązania. Przede wszystkim należy tu wskazać na zapewnienie bezpieczeństwa najbliższym. Nie trzeba się martwić, iż w przypadku śmierci, dzieci czy pozostali członkowie rodziny, zostaną obciążeni długiem. Oczywiście także innego rodzaju ubezpieczenia kredytu mają swoje zalety. Niezawiniona utrata pracy może przecież spotkać każdego, a posiadanie ubezpieczenia kredytu w takiej sytuacji jest zbawienne. Podobnie wygląda sytuacja z ubezpieczeniami na wypadek chorób czy inwalidztwa.
Z drugiej strony trzeba pamiętać, że ubezpieczenie to dodatkowe obciążenie, ostatecznie zwiększające ratę kredytu. Warto zatem dokładnie przekalkulować, czy dodatkowe koszty są do zaakceptowania. Należy też pamiętać, iż w każdej chwili można złożyć pisemną rezygnację z ubezpieczenia. Niestety, rzadko się to opłaca, gdyż bank zwykle w umowie zastrzega sobie prawo do zwiększenia oprocentowania lub marży w przypadku nieubezpieczonych kredytów.