Tencel i modal -nowoczesne i ekologiczne materiały przyjazne skórze

Jakub Stopka 29-03-2021

Włókna modal i tencel cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie wśród krawców zwracających uwagę na ekologię. Wiele etycznych i świadomych marek wplotło wspomniane materiały w najnowszą kolekcję. Prezentowane tkaniny są miękkie, trwałe, gładkie i przyjemne w dotyku, dlatego docenią je nawet najbardziej wymagający klienci.

Czym jest tencel?

To włókna lyocellu, czyli sztucznego jedwabiu, produkowane przez austriacką firmę tekstylną Lenzing AG.  Proponowana tkanina jest lekka i wszechstronna, można z niej uszyć zarówno podstawowe elementy garderoby, jak i bieliznę, czy odzież sportową. Wszystkie włókna celulozowe, nie tylko tencel, lecz także modal i wiskoza, wytwarzane są w podobny sposób. Najpierw rozpuszcza się miazgę drzewną, a następnie miesza się zrębki drzewne z rozpuszczalnikiem, aby uzyskać mokrą mieszankę. Wspomniana mieszanka jest następnie przepychana przez małe otwory w celu utworzenia nici, poddawana specjalnej obróbce chemicznej, a na koniec przędzie się włókna i wplata w materiał.

Jak produkcja tencelu wpływa na środowisko?

Tencel w mniejszym stopniu szkodzi środowisku niż tradycyjne materiały, z drugiej strony nie jest tak trwały jak tkaniny z górnej półki, np. bawełna z recyklingu czy ekologiczny len. Produkcja wspomnianych włókien zużywa mniej wody i energii niż tradycyjna bawełna. Warto podkreślić, że tencel jest biodegradowalny, dlatego, zanim wyrzucisz odzież, sprawdź, czy nie został przypadkiem zmieszany z włóknami syntetycznymi, np. nylonem. Chociaż podobnie jak większość materiałów, tencel często moczony jest w konwencjonalnych barwnikach, nie potrzebuje ich tak dużo jak tradycyjne tkaniny. 

Tencel i modal -nowoczesne i ekologiczne materiały przyjazne skórze

Czym jest modal?

Wspomniany materiał można nazwać drugą generacją włókien celulozowych, przy czym wiskoza/sztuczny jedwab zaliczamy do pierwszej, a tencel do trzeciej. Modal został po raz pierwszy opracowany przez firmę Lenzing, a teraz wiele marek odzieżowych tworzy własne wersje. Pod wieloma względami przypomina tencel: miękkość, wygoda, oddychalność i wchłanianie wilgoci. Z drugiej strony modal jest przyjemniejszy w dotyku, dlatego zwróć na niego uwagę, jeśli masz wrażliwą skórę.