Wydarzenia kulturalne w Krakowie godne uwagi

Jakub Kalisz 16-12-2021

Czy odwiedziny Krakowa muszą wiązać się wyłącznie ze zwiedzaniem najpopularniejszych zabytków miasta? Oczywiście, że nie, trzeba zdawać sobie sprawę, że w stolicy Małopolski można spędzać czas na różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. Pozwalają one na odpoczynek, relaks i gwarantują różnorodne wrażenia – mogą wzruszać, bawić, niekiedy łączą obie te emocje.

Wydarzenia kulturalne w Krakowie godne uwagi

Karnet Kraków – ciekawa oferta

W piątek 26 listopada bieżącego roku rozpoczął się w Krakowie Jarmark Bożonarodzeniowy, dzięki któremu sprzedawcy z całego kraju mogą prezentować swoje produkty. Gościnnie pojawią się ponadto handlowcy z Litwy, Ukrainy, Słowacji oraz Węgier – przywiozą ze sobą między innymi artykuły rękodzielnicze i przeznaczone do spożycia. Na stronie karnet.krakowculture.pl znajduje się wzmianka, że własne wyroby będą prezentowały ponadto organizacje charytatywne – Fundacja Pomocy Krakowskiemu Hospicjum, Polski Związek Głuchych, Charity Polska. Wśród oferowanych przedmiotów dostępnych na Jarmarku Bożonarodzeniowym znajdują się ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, biżuteria, wyroby z filcu, drewna, wełny, słomy i drewna. Bardzo często są to przedmioty oryginalne, niedostępne na sklepowych półkach, za ich wytwarzaniem nierzadko stoi wiele długich godzin pracy. Jednak stoiska z wyrobami nie będą jedyną rozrywką, ponieważ w ramach wydarzenia odbędzie się wiele imprez artystycznych uświetniających je. Warto podkreślić, że Jarmark jest doskonałym sposobem na skuteczną promocję miasta, które w okresie przedświątecznym przyciąga jeszcze więcej turystów. Stanowi doskonałą okazję do skosztowania tradycyjnych potraw krakowskich i tych stawianych na wigilijnym stole.

W jakich wydarzeniach krakowskich warto wziąć udział?

Widowiska plenerowe i happeningi cieszą się zazwyczaj dość dużym zainteresowaniem, z całą pewnością warto skierować swoje kroki na wystawę Ogrodu Świateł, której motywem przewodnim jest bajka o Królewnie Śnieżce. Wydarzenie miało swój początek 5 listopada i potrwa aż do 27 lutego 2022 roku, lokalizacją jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Na uczestników czeka prawie 30 instalacji świetlnych, ponadto wrażenie robią atrakcje o charakterze multimedialnym związanym z jedną z najpiękniejszych baśni autorstwa Braci Grimm. Śmiało można stwierdzić, że dla dzieci jest to prawdziwy raj, ponieważ organizatorzy zapewnili możliwość odwiedzenia domku krasnoludków, który przyjmuje postać tunelu mierzącego aż 12 metrów, kopalni diamentów oraz podziwiania wyjątkowej choinki multimedialnej. Wszystkie rozrywki podczas wydarzenia można uwiecznić na fotografiach i filmikach, natomiast dodatkową atrakcją dla dzieci będzie zdrowa rywalizacja w postaci różnych gier. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie jest wystawą plenerową, nie ma zatem możliwości jakiejkolwiek interakcji z eksponatami, ponadto zakup biletów odbywa się drogą elektroniczną, a ich liczba jest limitowana. Reżim sanitarny musi być przestrzegany, wynika to z ogromnej odpowiedzialności i zasad, które każdy organizator powinien mieć na względzie.