Studia w Krakowie

Maja Czaja 16-02-2021

Kraków to niewątpliwie miasto z duszą. Idealne dla miłośników sztuki, starych i barwnych kamienic. Znane jest ze swych licznych zabytków i wydarzeń kulturalnych odbywających się cyklicznie. W tym mieście nie można się nudzić. Nic więc dziwnego, że zostało tak dobrze przyjęte przez studentów, gdyż co roku zrzesza ogromną ich ilość na tutejszych uczelniach.

Kraków – podstawowe informacje

Kraków jest historycznym miastem. Każdego roku odwiedzane jest przez dużą liczbę turystów pochodzących z Polski, ale i całego świata. Miasto niewątpliwie zachwyca swym urokiem. Wystarczy wybrać się na spacer na zabytkowe Stare Miasto czy żydowską dzielnicę zwaną Kazimierz. Będąc w Krakowie nie można obejść się bez wizyty na Wawelu, zamku zamieszkiwanym niegdyś przez królów Polski. Jest położony na południu Polski. Obecnie stolica województwa małopolskiego, a w przeszłości i całego państwa.

Współcześnie jest zaliczane jako miasto z dużymi możliwościami własnego rozwoju. Warto w nim inwestować w nieruchomości oraz szukać pracy stałej.

studia kraków – uczelnie wyższe

Decydując się na studia w Krakowie ma się do wyboru dużą ilość różnych uczelni wyższych. W Krakowie znajduje się najstarszy uniwersytet w Polsce - Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Akademia Górniczo- Hutnicza, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Akademia Muzyczna w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Akademia Ignatianum w Krakowie. Do najpopularniejszych uczelni niepublicznych zalicza się Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera oraz Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Krakowie.

Studia w Krakowie

Niezapomniane życie studenckie

Życie studenckie w Krakowie zwykle wspominane jest jako najlepsze lata młodości. Wynika to z niepowtarzalnego klimatu miasta, dostępu do kultury i rozrywki. Ponadto studiowanie w Krakowie jest dużo mniej kosztowne w porównaniu do Warszawy. Miasto posiada doskonałą bazę, wspierającą w kształceniu. Posiada 16 bibliotek, liczne księgarnie naukowe oraz niezliczoną ilość szkół językowych.

Tutaj również nie brakuje pubów i klubów, w których studenci mogą odreagować trudy studiowania. Do typowo studenckich miejscówek zaliczana jest Synergia Club & Coctail Bar, Antidotum, Creator Club, Salvador, TAWERNA, Nietota, Od zmierzchu do świtu, Przekręt, Schody Donikąd, Dziekanat, Havana Club, Melanż oraz Carpe Diem I i II.

Kolebka wydarzeń kulturalnych

Kraków posiada tytuł Europejskiej stolicy kultury. Co roku w mieście odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”, Święto Rękawki, Krakowskie Reminiscencje Teatralne- Międzynarodowy Festiwal Teatralny, Przegląd Kabaretów PAKA, Cracovia Maraton, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje”, Wielka Parada Smoków, Festiwal Kultury Żydowskiej, Celtyckie Lato, Międzynarodowy Festiwal „Letnie Koncerty Ogrodowe”, Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”, Studencki Festiwal Piosenki, Festiwal „Na Skrzyżowaniu Kultur”, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima oraz Krakowskie Juwenalia.