Wyszukiwanie obrazem w Google - co to takiego?

Maja Romanowska 31-12-2020

Wyszukiwarka Google to wyszukiwarka, którą zna niemal każdy. Co dziennie na świecie korzystają z niej miliony osób. Jest to flagowy produkt amerykańskiego przedsiębiorstwa Google LCC. Nie każdy jednak wie, że firma Google w swojej ofercie posiada także opcje wyszukiwania za pomocą obrazu. Czym jest wyszukiwanie obrazem w Google? Komu szczególnie może przydać się ta funkcja? Jak można tego dokonać?

Wyszukiwanie obrazem w Google – co warto wiedzieć na ten temat?

Funkcja polegająca na możliwości wyszukiwania obrazem w Google została wprowadzona do oferty przez firmę Google w 2001 roku. Bez wątpienia jest to bardzo przydatna opcja, z której chętnie korzysta wiele osób. Użytkownicy Internetu docenili tego typu rozwiązania zwłaszcza za to, że dzięki niemu są w stanie kontrolować zdjęcia, które publikują w sieci. Co prawda opcja to nie chroni nas przed kradzieżą publikowanych przez nas zdjęć, ale daje nam możliwość sprawdzenia czy nie jesteśmy przypadkiem okradani. W dzisiejszych czasach szczególnie chętnie z takiego rozwiązania korzystają graficy, fotografowie czy też inni twórcy internetowi. Wyszukiwanie obrazem w Google umożliwia, bowiem wykrycie nadużyć, których ktoś dopuścił się wobec nich. Pamiętajmy, że każdy, kto dodaje do swojej publikacji fotografie, która jest własnością innej osoby prywatnej musi najpierw poprosić o zgodę na takie udostepnienie. Warto w tym miejscu podkreślić, że wyszukiwanie obrazem w Google to stosunkowo prosta czynność. Istnieje, bowiem kilka łatwych metod na wyszukiwanie za pomocą obrazu.

Wyszukiwanie obrazem w Google - co to takiego?

Jakie metody wyszukiwania obrazem w Google szczególnie warto stosować?

Do najczęściej stosowanych i tym samy najłatwiejszych metod wyszukiwania obrazem w Google zaliczamy: przeciągniecie grafiki i upuszczeniu jej w wyszukiwarce Google, dodanie zdjęcia do wyszukiwarki, wyszukiwanie obrazu przy pomocy jego adresu URL oraz szukanie obrazu w Google poprzez użycie prawego przycisku myszy. Na czym polegają te metody? Jak ich dokonać? Przeciągnij i upuść to prosta metoda za pomocą, której możemy odnaleźć witrynę, na której zostało dodane zdjęcia konkretnego fotografa. Aby tego dokonać wystarczy jedynie przeciągnąć interesującą nas grafikę i upuścić ją w polu wyszukiwania Google. Aby natomiast odnaleźć zdjęcie, które to zostało zapisane na naszym komputerze należy odwiedzić stronę images.google.com, kliknąć w ikonkę aparatu i nacisnąć opcje „Wybierz plik”. Na dokładnie tę sama stronę internetową musimy wejść także wtedy, gdy chcemy wyszukać obraz za pomocą jego adresu URL. W takiej sytuacji również klikamy na ikonkę aparatu, a następnie otwieramy dany obraz w nowym oknie i za pomocą prawego przycisku myszy kopiujemy adres URL. Taki link wklejamy w zakładce o nazwie „Paste image URL”. Najprostszym sposobem na wyszukiwanie obrazem w Google jest wyszukiwanie za pomocą opcji „szukaj obrazu w Google”, która pojawia się po kliknięciu w dany obraz prawym przyciskiem myszy. Należy jednak zaznaczyć, że funkcja ta nie jest dostępne w przypadku niektórych rodzajów przeglądarek.