Ranking Polskich Uczelni Akademickich

Kamil Kopaczka 16-02-2021

Fundacja Edukacyjna Perspektywy co roku publikuje ranking dotyczący najlepszych szkół w Polsce. Klasyfikacja dokonywana jest na podstawie podziału na cztery osobne rankingi takie jak Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, a także Ranking Kierunków Studiów. Jakie uczelnie były najlepsze w 2020 roku?

Kryteria uwzględniane w rankingu

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy jest opracowywany już od 21 lat. To prestiżowe zestawienie, zwracające uwagę na renomę danej placówki. Uwzględnia także całoroczne zmagania pracowników uczelnianych i studentów. W jego opracowaniu branych jest aż 29 wskaźników, które zostają podzielone na różne obszary takie jak prestiż, absolwenci uczelni na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność nauczania, warunki kształcenia czy umiędzynarodowienie.

Ranking Polskich Uczelni Akademickich

Renomowane uczelnie w Polsce

W tym roku najlepszą uczelnią w Polsce został Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca Rankingu – Uniwersytet Warszawski. Kolejne miejsca zajęły uczelnie takie jak Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Wrocławska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Wrocławski oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Ranking Uczelni Niepublicznych

W Rankingu Uczelni Niepublicznych zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Zaraz za nią znalazł się SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny i Uczelnia Łazarskiego w Warszawie. Następne miejsca należały do Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Społecznej Akademii Nauk z siedzibą w Łodzi.

W Rankingu Publicznych Uczelni Zawodowych pierwsze miejsce zajęła Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.