Zdrowy styl życia w ciąży jest niezwykle istotny zarówno dla samopoczucia przyszłej mamy jak i dla prawidłowego rozwoju płodu oraz dla zdrowia dziecka. Bardzo ważne są takie aspekty jak zbilansowana dieta, odpowiednio dobrana suplementacja, aktywność fizyczna oraz dbałość o odpowiedni przyrost masy ciała. W niniejszym artykule skupimy się na dietetycznych zaleceniach dla ciężarnych.
Na samym początku chcemy uspokoić: dieta dla kobiet w ciąży wcale nie musi zawierać wyszukanych, trudno dostępnych produktów. Warto kierować się wytycznymi zawartymi w piramidzie zdrowego żywienia, która prezentuje jakie grupy produktów powinno się spożywać najczęściej, a po jakie sięgać sporadycznie. Postawę takiej diety powinny stanowić warzywa i owoce, oraz produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste).
Dawniej mawiano, że przyszła mama powinna jeść za dwoje i ten pogląd w wielu miejscach utrzymuje się po dziś dzień, nie jest to jednak właściwe podejście. Okazuje się, że w początkowym etapie ciąży, dzienne zapotrzebowanie kaloryczne przyszłej matki nie ulega zmianie, a w kolejnych trymestrach wzrasta zaledwie o 300 kcal, co jak widać, nijak ma się do jedzenia za 2 osoby. Liczy się jakość posiłków, to czy są odpowiednio zbilansowane i różnorodne, a nie ich obfitość.
Spożycie odpowiedniej ilości płynów jest istotną częścią zdrowego żywienia w ciąży. Szacuje się, że przyszła mama powinna wypijać dziennie ok. 2-3 litry płynów. Może to być woda, herbaty ziołowe czy świeżo wyciskane soki. Należy unikać słodzonych napojów gazowanych, całkowicie odstawić lub znacząco ograniczyć (np. do 1 filiżanki dziennie) kawę.
Jeżeli chodzi o herbaty ziołowe, napary z mięty i imbiru pomagają zwalczać mdłości, oraz są pomocne w kojeniu bólów brzucha. Należy natomiast zrezygnować z herbat z dziurawca, lukrecji czy krwawnika.
Istnieją produkty spożywcze, których spożywania w ciąży należy bezwzględnie unikać. Zalicza się do nich mleko niepasteryzowane oraz wszelkie wyprodukowane z niego sery. Przyszła mama nie powinna również jeść surowych jajek (czasami bywają one składnikiem deserów) czy surowego lub niedogotowanego mięsa i owoców morza.
Przede wszystkim surowe warzywa i owoce przed jedzeniem, krojeniem czy gotowaniem należy dokładnie umyć. Należy dbać o czystość noży, desek i blatów po przygotowaniu żywności i dokładnie myć ręce. Aby zniwelować ryzyko spożycia niedogotowanego mięsa, można zaopatrzyć się w termometr spożywczy, aby móc nim sprawdzić np. temperaturę wewnątrz pieczeni. Żywność, która łatwo może się zepsuć, należy przechowywać w chłodzie.
Przyszła mama powinna uwzględnić w swoim planie dnia regularność posiłków, która wspomaga dobre samopoczucie oraz pozwala na zniwelowanie mdłości, oraz zapobiega napadom niepohamowanego głodu. Jeżeli ciężarna odczuwa głód między posiłkami, zamiast herbatników warto zaspokoić go jabłkiem, garścią orzechów lub zdrowym koktajlem.