Aparaty RTG – co warto o nich wiedzieć?

Daniel Król 06-03-2021

Zdjęcie rentgenowskie (RTG) wciąż jest podstawą, gdy mowa o obrazowej diagnostyce medycznej, której głównym celem jest szybkie określenie stanu zdrowia danego pacjenta. Jest ono badaniem radiologicznym, które w nieinwazyjny sposób obrazuje interesujące nas części ciała. Aparaty RTG do wykrywania urazów, takich jak: różnego rodzaju pęknięcia, złamania, zwichnięcia bądź zmiany zwyrodnieniowe, wykorzystują znane pod nazwą „promieniowanie X” – promieniowanie rentgenowskie.

W jakim celu stosuje się nowoczesną diagnostykę RTG?

Nowoczesna diagnostyka RTG ma wiele różnego rodzaju zastosowań. Poza tym najbardziej popularnym, jakim jest ocena urazów, wykorzystuje się ją jako badanie przesiewowe. Tego typu badanie (rentgen płuc, jamy brzusznej bądź RTG serca), pozwala na znalezienie ewentualnych zmian chorobowych występujących w obrębie interesujących nas obszarów ciała konkretnego pacjenta. Co ważne, RTG jest metodą obrazowania wykorzystywaną nie tylko w medycynie. Diagnostykę RTG stosuje się także w weterynarii. Potocznie zwane przez nas prześwietlenie jest integralnym elementem leczenia:

  • ortopedycznego,
  • stomatologicznego,
  • ortodontycznego,
  • onkologicznego,
  • reumatologicznego,
  • i nie tylko.

Aparaty RTG – co warto o nich wiedzieć?

Aparaty RTG XXI wieku

Aparaty RTG, które wykorzystywane są w dzisiejszych czasach to niezwykle nowoczesne urządzenia, takie jak te dostępne w asortymencie United Imaging Healthcare. Funkcjonują one w oparciu o innowacyjne technologie, a zdjęcia RTG które dzięki nim otrzymujemy wyróżniają się nienaganną rozdzielczością oraz poprawnym kontrastem tkanek miękkich. Tego rodzaju urządzenia można obsługiwać ręcznie bądź automatycznie. Automatyzacja badania RTG, zdecydowanie usprawnia jego przebieg. Jest ona możliwa dzięki zastosowaniu w nowoczesnych aparatach RTG zaawansowanych systemów elektromechanicznych.

Aparaty RTG, z którymi lekarze specjaliści mają możliwość pracować w dzisiejszych czasach, dzięki wykorzystywaniu w obrazowaniu diagnostycznym nowoczesnych algorytmów, dostarczają nam najwyższej jakości obraz cyfrowy, redukując jednocześnie dawkę promieniowania. Automatyczna synchronizacja, występującego pomiędzy detektorem panelowym i lampą rentgenowską, ruchu – ogranicza pozycjonowanie urządzenia. Warto podkreślić, że w aparatach RTG XXI wieku stosuje się panele dotykowe i stacje robocze All-in-one, co zdecydowanie ułatwia ich obsługę.

Aparat RTG – rodzaje

W ofertach producentów znajdziemy różnego rodzaju urządzenia z zakresu konstrukcji aparatów rentgenowskich. Są to m.in.:

  • systemy sufitowe z bezprzewodowym płaskim detektorem panelowym UIH,
  • automatyczne systemy podłogowe, idealne do szpitali oraz pracowni rentgenowskich,
  • mobilne systemy rentgenowskie, pozwalające na wykonanie obrazowania RTG przy łóżku badanej osoby.

Zróżnicowany wachlarz tego rodzaju rozwiązań umożliwia wybranie takiego aparatu RTG, który będzie kompatybilny z potrzebami konkretnej placówki medycznej.