Najczęściej spotykane choroby wśród zawodowych sportowców

Maja Ciesielska 02-12-2019

Znane powiedzenie mówi, że sport to zdrowie. Jest w nim wiele prawdy, jednak wyczerpujące treningi i stałe dążenie do osiągania coraz to lepszych wyników może także prowadzić do kontuzji oraz problemów zdrowotnych. Sportowcy, którzy zawodowo uprawiają sport są szczególnie narażeni na występowanie pewnych schorzeń. Jakich – o tym powiemy poniżej.

Choroby serca, kontuzje i… depresja

Sportowcy są narażeni na problemy z sercem. Przyczyniają się do tego wyczerpujące, wielogodzinne treningi. Nieobojętny dla zdrowia mięśnia sercowego jest także stan psychiczny towarzyszący codziennym ćwiczeniom, w tym silne napięcie emocjonalne, stres oraz podenerwowanie, kiedy nie wszystko idzie po myśli sportowca. Oprócz tego, wielu sportowców jest także narażonych na kontuzje, które są wręcz nieodłącznym elementem ciężkich i wyczerpujących treningów.

Na ciągłym dążeniu do poprawy własnych wyników oraz rywalizacji z innymi zawodowcami cierpi także psychika sportowców. Codziennie spotykają się oni z krytyką oraz doskonale odczuwają ciążącą na nich presję ze strony trenerów, rodziny oraz sponsorów. W efekcie nawet najmniejsza porażka czy brak realizacji złożonych celów może doprowadzić do złego samopoczucia, utraty wiary we własne siły a nawet do trudnej do wyleczenia depresji.

Najczęściej spotykane choroby wśród zawodowych sportowców

Choroby zawodowe sportowców

Aktywność fizyczna ma nie tylko plusy objawiające się ładną sylwetką, dobrym samopoczuciem oraz ogólnym zdrowiem. Nadmierna aktywność ponad siły może bowiem nieść za sobą negatywne konsekwencje dla zdrowia sportowca. Większość dyscyplin sportowych i uprawiających je ludzi obarczona jest ryzykiem chorób zawodowych. Dotknąć mogą one każdego, nawet najbardziej ostrożnego sportowca.

I tak biathloniści i strzelcy najczęściej uskarżają się na problemy ze słuchem, kolarze odwiedzają lekarza w celu znalezienia remedium na dokuczające im hemoroidy, z kolei zawodowi pływacy często zapadają na nawracające zapalenia zatok i uszu, których występowaniu sprzyjają warunki treningów. Lekkoatleci natomiast najczęściej zapadają na choroby serca oraz cierpią z powodu problemów ze stawami. Często spotykana wśród sportowców jest także astma, na którą zapadają m. in. piłkarze, pływacy oraz kolarze.

Ogromny wpływ na rozwój chorób sportowców ma nie tylko samo nadmierne i długotrwałe przeciążenie ich organizmów, ale także ignorowanie pierwszych niepokojących objawów. Sportowcy w obawie przed koniecznością zrobienia przerwy oraz utratą wypracowanej kondycji unikają wizyt u lekarza oraz poddania się stosownemu leczeniu, co prowadzi do pogłębienia problemów zdrowotnych oraz dodatkowych kontuzji.  

Fizjoterapeuta sportowy Kraków, czyli kompleksowe leczenie dla sportowców

Wszyscy sportowcy, którzy zauważą u siebie problemy zdrowotne, powinni jak najwcześniej zgłosić się do wykwalifikowanego lekarza, który zbada ich oraz zaleci stosowne leczenie. Im wcześniej zostanie ono podjęte, tym większe szanse na powrót do zdrowia oraz możliwość dalszego kontynuowania kariery sportowej. Dobrym wyborem dla osób dotkniętych różnego rodzaju kontuzjami będzie fizjoterapeuta sportowy w Krakowie.

Profesjonalny fizjoterapeuta sportowy kraków zapewnia kompleksowe konsultacje oraz leczenie z zakresie problemów układu mięśniowo-szkieletowego, na które najczęściej zapadają osoby zawodowo uprawiające sport. Współpraca z najlepszymi specjalistami, wykorzystanie najnowszych osiągnięć medycyny oraz profesjonalnego sprzętu pozwala skrócić do niezbędnego minimum czas powrotu pacjenta do sprawności oraz poprawić jakość jego życia.