Wykorzystywanie darmowych zdjęć na blogach i stronach internetowych

Jakub Stopka 21-06-2021

Prowadzenie bloga, czy sklepu internetowego nie ogranicza się jedynie do redagowania tematycznych artykułów, czy zamieszczania opisów. Konieczne jest również dodawanie pasujących grafik. Nie mając możliwości wykonania własnego zdjęcia, zawsze można posiłkować się tymi dostępnymi na stronach udostępniających je za darmo. Komunikowanie się z odbiorcami za pomocą wizualizacji jest niezwykle istotna, dlatego warto za każdym razem się postarać. Należy pamiętać, że wiele decyzji zakupowych podejmowanych jest właśnie na podstawie pierwszego wrażenia.

Wykorzystywanie darmowych zdjęć na blogach i stronach internetowych

Legalne pobieranie zdjęć

Niezależnie od tego, czy są darmowe zdjęcia, czy płatne, należy przestrzegać prawa i pozyskiwać je w jedynie legalny sposób. Funkcjonuje dość dużo stron, na których można pozyskać ciekawe zdjęcia i grafiki, a nawet filmy wideo, wszystkie one mają oczywiście prawa autorskie. Stroną, z której pobiera się interesujące materiały jest Creative Commons, twórcy zachowują wszystkie prawa, a jednocześnie pozwalają na ich publiczne wykorzystywanie przez osoby trzecie. Decydując się na darmowe zdjęcia należy podać ich autorów, w przeciwnym wypadku może zostać to potraktowane jako kradzież, a konsekwencje takiego postępowania mogą być bardzo dotkliwe. Wśród faworytów pod względem dostępnej ilości zdjęć znajdują się między innymi Stocksnap.io, Unplash, Pexels, Burst.Shopify oraz PicJumbo. Ponadto warto odwiedzić ShotStash, LibreStock, ISO Republic, KaboomPics. Ostatnia z wymienionych stron gromadzi w swoich zasobach grafiki z wielu innych źródeł, a każdą zainteresowaną osobę przekierowuje do strony pobierania. Niektóre strony udostępniają zdjęcia za darmo, inne pobierają opłaty, ale wszelkie szczegóły najlepiej przeczytać na poszczególnych stronach.

Korzyści z banków zdjęć

Darmowe zdjęcia można oczywiście wyszukać w Google za pomocą konkretnych fraz, a konkretnie przechodząc do zakładki „Grafika”, następnie „narzędzia” i po zaznaczeniu licencji w prawach do użytkowania. Każdy użytkownik może wyszukać materiały, których dotyczą różne rodzaje licencji, nie wszystkie mogą być używane do celów komercyjnych, dlatego wiedza w tym zakresie jest niezbędna. Niektórzy twórcy umożliwiają nawet modyfikację grafik oraz ich ponowne wykorzystanie w celach marketingowych, komercyjnych i tym podobnych. Darmowe zdjęcia oferowane przez różne strony występują w bardzo wysokiej jakości, dlatego idealnie nadają się na blogi oraz inne strony internetowe. Niektóre są idealne do wykonania projektów graficznych, które mają zadanie podnieść jakość prowadzonej strony internetowej. Odbiorcy bardzo często zwracają uwagę na jakość wykonanego zdjęcia, a te pochodzące od profesjonalistów wyróżniają się idealnymi kadrami. Każda fotografia pozyskana z banku zdjęć może być odbierana w różny sposób i to jest w tym wszystkim najlepsze. Znaczenie mają ponadto parametry każdej grafiki i pomysłowości na jej wykonanie. Na wskazanych powyżej portalach nie ma dwóch takich samych zdjęć, każde jest inne i wyjątkowe. Darmowe zdjęcia nie są gorsze od tych płatnych, z czego każdy powinien zdawać sobie sprawę.