Kraków słynie z mnogości oraz zróżnicowanego charakteru wydarzeń kulturalnych, które regularnie odbywają się na jego terenie. Za organizację bardzo wielu z nich odpowiada Krakowskie Biuro Festiwalowe – instytucja kultury, która prężnie działa na rzecz kulturalnego rozwoju miasta już od blisko ćwierćwiecza. Z jej inicjatywy stolica Małopolski przyciąga do siebie licznych miłośników rozrywek na wysokim poziomie zarówno z Polski, jak i zza granicy, co w pełni uzasadnia przyznany jej tytuł „miasta kultury”.
Krakowskie Biuro Festiwalowe, w skrócie KBF, zostało powołane do życia jeszcze w ubiegłym wieku. W 1997 r. swoje funkcjonowanie rozpoczęło Biuro Festiwalowe Kraków 2000, które zajmowało się organizacją wydarzeń o charakterze kulturalnym i nie tylko! Oprócz swojej działalności na rzecz kulturalnego rozwoju miasta i jego mieszkańców, biuro zajmowało się także nawiązywaniem kontaktów z instytucjami kultury działającymi w innych polskich miastach, a także ośrodkami europejskimi.
W 2005 r. przyjęło nową nazwę, pod którą funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Obecnie działalność KBF skupia się na realizacji i promocji wydarzeń kulturalnych o szerokim zasięgu – lokalnym, ogólnopolskim, a także międzynarodowym. KBF jest organizatorem wielu liczących się na świecie festiwali muzycznych, literackich, a także filmowych. Jego działalność jest doskonale znana większości mieszkańców Krakowa, dla których szeroko pojęta kultura stanowi nieodłączny element codziennego życia i funkcjonowania w społeczeństwie.
Oprócz zakrojonej na szeroką skalę działalności kulturalnej, KBF dba także o promocję miasta na arenie międzynarodowej. Pod jego pieczą działają m. in. krakowskie punkty informacji turystycznej, a także Kraków Culture – przewodnik online po kulturalnym życiu miasta, na którego łamach prezentowane są wszystkie zaplanowane w danym czasie wydarzenia w Krakowie. Do KBF należy także strona KBF:BILETY, na której można kupić wejściówki na wszystkie imprezy.
Na stronie KBF:BILETY można nie tylko zapoznać się z aktualnym programem wydarzeń kulturalnych w Krakowie i kupić bez wychodzenia z domu bilety wstępu na wybrane spośród nich, lecz także zapisać się do programu lojalnościowego. Nosi on nazwę KBF:PLUS i zrzesza wszystkie osoby, które chcą brać aktywny udział w krakowskich wydarzeniach, a przy okazji także czerpać z tego korzyści.
Uczestnicy programu lojalnościowego otrzymują punkty za zakupione przez siebie wejściówki, które mogą wymieniać na atrakcyjne zniżki na zakup biletów wstępu na kolejne wydarzenia lub atrakcyjne nagrody. Mogą także zagwarantować sobie wstęp na najbardziej oblegane imprezy, kupując bilety w przedsprzedaży, a także wybierać spośród najlepszych miejsc na widowni.
Prawdziwą gratką dla każdego miłośnika kultury jest natomiast dostęp do kameralnych spotkań z innymi uczestnikami programu oraz ekskluzywnych eventów ze znanymi osobistościami ze świata polskiej i europejskiej kultury.