Smartfon oraz jego używanie stało się tak powszechne, że korzystamy z niego w domu, pracy, autobusie czy gdy przebywamy z przyjaciółmi. Wraz z tak częstym i intensywnym używaniem smartfonów bardzo łatwo przegapić granice uzależnienia się i oddzielić korzystanie dla konkretnego celu od korzystania dla samego korzystania. Poniżej pomagamy ocenić, jak korzystamy ze smartfona, zadając pomocne w tym temacie pytania.
Czy korzystasz ze smartfona w miejscach i sytuacjach, w których nie musisz?
Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie zdać, jeśli chcemy dowiedzieć się, czy jesteśmy uzależnieni od smartfona to takie, czy korzystamy z urządzenia w sytuacjach, w których nie jest to konieczne. Może być to np. kino, wieczorny relaks, łazienka czy praca? Jeśli ze smartfona korzystamy w tych sytuacjach, nie skupiając się na głównym zajęciu lub czynności, z pewnością jest to sygnał o naszym uzależnieniu od smartfona.
Czy czujesz niepokój spowodowany brakiem smartfona?
Drugim pytaniem pozwalającym zdiagnozować nasze problemy jest to, czy odczuwamy niepokój związany z brakiem dostępu do smartfona. Jeśli czujemy się znacznie inaczej, idąc do sklepu bez smartfona lub czujemy się niepewnie podczas dnia bez tego urządzenia, warto zastanowić się nad naszym zachowaniem. Nasze funkcjonowanie powinno być niezależne od smartfona i takie samo z nim oraz bez niego. Jeśli tak nie jest, jesteśmy uzależnieni emocjonalnie od tego urządzenia.
Czy chcesz być cały czas “na bieżąco”?
Kolejnym symptomem uzależnienia od smartfona może być chęć bycia “na bieżąco” przez cały czas. Jeśli często sprawdzamy aktualizacje danych, informacje czy nowe wiadomości oraz sprawdzamy te elementy bardzo często, jest to sygnał, że możemy uzależniać się od telefonu.
Kiedy mamy do czynienia z uzależnieniem?
Z uzależnieniem od smartfonu mamy do czynienia w kilku sytuacjach. Z pewnością będzie to taka, w której ponosimy pewne straty np. wizerunkowe lub wymierne poprzez używanie telefonu. O uzależnieniu warto pomyśleć też, jeśli poprzez używanie smartfonu czujemy się inaczej niż zwykle lub odpowiadaliśmy twierdząco na wyżej wymienione pytania. W takiej sytuacji warto porozmawiać z psychologiem, terapeutą lub poszukać pomocy osoby kompetentnej.