Rozwijanie kreatywności staje się kluczowym elementem do odniesienia sukcesu w wielu dziedzinach. Nawet będąc już dorosłym warto zainwestować w narzędzia, które pozytywnie na nią wpływają. Dzięki nim można odkryć inny punkt widzenia czy inne podejście do znanego tematu. Oto kilka propozycji, jak rozwijać swoją kreatywność, niezależnie od wieku.
Technologia druku 3D otwiera przed nami nieograniczone możliwości tworzenia sztuki, jak i przedmiotów użytkowych. Domowe urządzenia tego typu są już dostępne na rynku, a dzięki swojej prostocie są intuicyjne i bezpieczne w użytkowaniu. W ten sposób umożliwiają, zarówno dorosłym, jak i dzieciom, przekształcanie swoich pomysłów w trójwymiarowe, namacalne obiekty. Takie z pozoru proste zabawy z drukarką pozwalają na poszerzenia granic wyobraźni, jak i rozwój, co by nie było, bardzo praktycznej i przydatnej zdolności projektowania przestrzennego.
Domowa drukarka do zdjęć to idealne rozwiązanie dla wszystkich fotografów czy pasjonatów sztuki, którzy lubią odkrywać nowe formy wyrażania siebie. Drukarka do zdjęć pomoże także przełamać konwencję poprzez ciekawe eksperymenty. Szybkie wywołanie zdjęć, bez konieczności odwiedzania punktów fotograficznych, usprawnia tworzenie wyjątkowych dzieł.
Ponadto, mała drukarka do zdjęć z telefonu dodaje do tego kolejne opcje. Dzięki niej można wywołać fotografie prosto z telefonu, bo przecież nie zawsze ma się ze sobą profesjonalny sprzęt. Te małe, klimatyczne fotografie z mini drukarki do zdjęć z telefonu idealnie wpiszą się w kolaże czy liczne eksperymenty z formą i stylem.
Ciekawym rozwiązaniem w przypadku drukarki do smartfona Instax mini Link 2 jest funkcja rozszerzonej rzeczywistości - instaxAiR™, dająca dużą przestrzeń do kreatywnych eksperymentów. Polega to na tym, że po wciśnięciu odpowiedniego przycisku urządzenie zapamiętuje ruchy, dzięki czemu pojawią się one na portrecie. Może to być serce, słońce, chmurka – w zasadzie cokolwiek, co się wymyśli. Podgląd dostępny w aplikacji daje możliwość oceny efektów jeszcze przed wydrukiem – można więc próbować bez końca, zanim nie uzyska się pożądanego efektu lub wydrukować od razu każdy portret na pamiątkę.
Rozwój technologii przełożył się także na powstanie zaawansowanych, lecz jednocześnie prostych w obsłudze, programów graficznych. Ich połączenie z tabletem graficznym umożliwia artystom bardziej precyzyjne rysowanie niż ołówek czy nawet najcieńszy pędzelek. Dzięki specjalnemu rysikowi można uzyskać bardzo precyzyjne linie, a obszerna paleta kolorów do wyboru daje nieograniczone wręcz możliwości.
Co więcej, nie trzeba już kupować kredek czy farb by eksperymentować z różnymi stylami, zanim odkryje się ten idealny. Korzystanie z tych rozwiązań może także posłużyć do tworzenia wstępnych szkiców zanim finalnie zostaną przeniesione na płótno. W programie da się cofnąć i wymazać nawet pół obrazu, a w przypadku tradycyjnego malowania farbami na kartce ten luksus nie istnieje.
To rozwiązanie dla tych, co nie lubią tradycyjnych form notowania na papierze. Prosty, intuicyjny program pozwoli na przygotowanie złożonych i rozbudowanych notatek w postaci mapy myśli. Kolory, strzałki, możliwość dodania zdjęć, linków do artykułów i to bez ograniczenia w postaci kartki papieru, stanowi świetny sposób na planowanie w zasadzie wszystkiego od list zakupów przez obiady aż po analizy.
Jak to działa na kreatywność? Pobudza do zabawy kolorami, formą i tworzenia pięknych, ale i czytelnych schematów jednocześnie wskazujących na ważność i siłę powiązań. Oprócz tego, przygotowane w ten sposób notatki można łatwo udostępnić, czy to członkom rodziny, czy przesłać do pozostałych osób w dziale.
Różne narzędzia rozwijające kreatywność stwarzają szerokie pole do samorozwoju w wielu aspektach. Od drukarek, przez pogramy i tablety graficzne aż po pogramy do notatek - każdy znajdzie coś, co pobudzi jego wyobraźnię i pomoże otworzyć się na nowe rozwiązania.