Proces starzenia się skóry - jak go opóźnić?

Mikołaj Król 15-04-2021

Jak wiadomo nasza skóra w miarę upływu czasu traci swoją witalność, blask i elastyczność. Niestety nie możemy zatrzymać procesu starzenia skóry, na szczęście jednak możemy podjąć pewne działania, dzięki którym będziemy w stanie opóźnić ten etap. Jak zatem tego dokonać? O czym powinniśmy pamiętać?

Co przyczynia się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry?

Na stan naszej skóry ma wpływ wiele czynników. Kondycja i wygląd naszej skóry w dużej mierze zależą od stosowanej przez nas diety i od naszego trybu życia. Warto np. podkreślić, że niewłaściwe odżywianie może doprowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry. Szczególnie należy uważać na cukier, jego nadmiar w diecie nie jest wskazany. Jest to związane z glikacją i osłabieniem struktury kolagenu. Na przyspieszenie starzenia się skóry ma wpływ również dieta uboga w witaminy. Jeżeli chcemy cieszyć się piękną skórą musimy zadbać także o właściwe nawodnienie organizmu. Ponadto warto dodać, że naszej skórze mogą szkodzić warunki atmosferyczne zwłaszcza promieniowanie słoneczne. Na pogorszenie stanu naszej skóry ma wpływ także niewłaściwa pielęgnacja, palenie papierosów czy też brak aktywności fizycznej. W przypadku niektórych osób proces starzenia skóry może być uzależniony również od uwarunkowań genetycznych lub hormonalnych. 

Proces starzenia się skóry - jak go opóźnić?

W jaki sposób możemy zatroszczyć się o naszą skórę tak, aby opóźnić jej proces starzenia?

Aby na długo zachować piękny wygląd skóry i tym samym opóźnić proces jej starzenia warto stosować się do kilku ważnych zasad dotyczących pielęgnacji skóry. Przed ekspozycją na słońce smarujmy skórę kremem z filtrem ochronnym UVA i UVB. Do codziennej pielęgnacji używajmy kosmetyków właściwie dopasowanych do rodzaju naszej cery. Warto również zadbać o to, aby w naszej kosmetyczce nie zabrakło kremów z witaminą C oraz z witaminą A i retinolem. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane kosmetyki odgrywają bardzo ważna rolę w pielęgnacji naszej skóry. Ponadto doskonałym uzupełnieniem naszej codziennej troski o skórę mogą okazać się zabiegi kosmetyczne np. te z użyciem impulsywnego źródła światła IPL.