Pędzle malarskie

Maksymilian Stopka 25-10-2022

W skład wyposażenia artystów malarzy wchodzi wiele narzędzi, bez których tworzenie dzieł sztuki byłoby niemożliwe. Jednym z rodzajów akcesoriów jest oczywiście pędzel malarski, występujący w różnych wielkościach i kształtach. Największą trudność w ich wyborze mają zazwyczaj początkowi twórcy, dlatego najlepiej wybierać profesjonalne sklepy plastyczne, w których poza dużym asortymentem można liczyć na doradztwo. Każdy rodzaj pędzla dedykowany jest właściwie do różnych czynności w malarstwie, jeden służy do malowania tła, inny natomiast do wykańczania detali.

Pędzle malarskie

Wybór pędzla malarskiego

Poszukując profesjonalnego i dobrze zaopatrzonego sklepu plastycznego, warto zwrócić uwagę na www.SklepMatejko.pl, gdzie wybór narzędzi jest naprawdę duży. W asortymencie znaleźć można wysokiej jakości pędzle malarskie, które pochodzą od najlepszych producentów. Zastosowanie najwyższej jakości materiałów sprawia, że narzędzia będą służył naprawdę długo, głównie dlatego, że włosie bardzo dobrze się trzyma, nie wypada. Mogłoby to powodować frustrację, tymczasem można być o to spokojnym. Generalnie wybór pędzla malaarskiego powinien być podyktowany potrzebami, w tym oczywiście rozmiarem finalnego obrazu. Warto zaopatrzyć się w kilka rozmiarów pędzli, gdyż nie wiadomo, jaki będzie jeszcze potrzebny w przyszłości. W końcu w pracowniach powstają obrazy o przeróżnych wielkościach, czasami całość opiera się na wielu małych detalach, innym razem na pierwszy plan wysuwają się duże elementy. Najmniejsze są pędzle malarskie retuszerskie, mają średnicę zaledwie 1 milimetra, największe natomiast to nawet 15 centymetrów szerokości. Te ostatnie najlepiej sprawdzają się do powstawania murali i tła w klasycznych obrazach. Przy zakupie pędzli warto pamiętać, że rozmiary prezentują się inaczej, zależnością jest w tym przypadku producent i rodzaj zastosowanego włosia.

Kształty pędzli malarskich

W sklepie plastycznym www.SklepMatejko.pl zakupić można najpopularniejsze kształty pędzli, ale to nie wszystko, ponieważ dostępne są również mniej standardowe opcje. Z pewnością należy wspomnieć o pędzlach okrągłych o równej średnicy i czubku, jak i ze szpicem na końcu. Drugim populranym rodzajem są pędzle malarskie płaskie, zbierają one mało farby, są zatem wykorzystywane do nakładania cienkich warstw. Artyści korzystają z niego na przykład podczas tworzenia podmalówki, czyli dość często. Nieco podobne do pędzli płaskich są skośne, dzięki nim pokrycie trudno dostępnych elementów obrazu staje się znacznie łatwiejsze. Do uzyskania ciekawego efektu cętkowania sprawdzi się natomiast pędzel typu wachlarz, ze względu na swoją budowę staje się nieodłącznym elementem powstawania krajobrazów. Rodzajem pędzla płaskiego, ale z krótkim włosiem jest bright, pozwala na malowanie z dużą precyzją krawędzi dzieł sztuki. Tak naprawdę rodzajów można wymienić jeszcze wiele, ale powyższe wybierane są najczęściej, każdy wybór powinien być wynikiem konkretnych potrzeb. Znaczenie ma rozmiar i rodzaj włosia - o tym trzeba bezwzględnie pamiętać.