Nadchodzi pora zimowa, a wraz z nią zaczyna się sezon narciarski. To sport, który jest uwielbiany przez miliony Polaków. Bardziej zapaleni narciarze wyjeżdżają za granicę, by tam cieszyć się zimowym szaleństwem. Inni wyjeżdżają w polskie góry lub doskonalą swoje umiejętności na sztucznych stokach. Narciarstwo uprawiane jest przez osoby w różnym wieku, ponieważ ma ono znaczący wpływ na zdrowie.
Plusy narciarstwa
Dzięki jeździe na nartach kondycja ciała znacząco się polepsza, gdyż jest to niejako trening aerobowy całego ciała. Ma pozytywny wpływ na układ krążenia oraz mięśnie. Dobrze pracujący układ krążenia chroni przed pojawieniem się zatorów, zawałów oraz miażdżycy. W trakcie jazdy angażowane są mięśnie nóg, pośladków, brzucha i pleców. Dzięki wzmacnianiu mięśni pleców jazda na nartach może ochronić przed bólami w okolicach kręgosłupa. Jest to także sposób na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, w jeden dzień można spalić nawet do 3000 kcal. Gdy osoby nie lubią poświęcać godzin na bieganie, chodzenie na siłownię mogą zastąpić to z sukcesem jazdą na nartach, gdyż wielu narciarzy może poszczycić się wspaniałą sylwetką, nie stosując przy tym drastycznych diet. Jazda na nartach w klimacie górskim dobrze wpływa na układ oddechowy, zmniejsza stres i wyzwala serotoninę. W trakcie jazdy w słoneczny dzień wyzwala się dużo witaminy D, która ma znaczący wpływ na kości, zęby, układ nerwowy oraz samopoczucie.
Minusy jazdy na nartach
Narciarstwo jest niezwykle kontuzyjnym sportem. Często spotyka się złamania, zwichnięcia spowodowane właśnie w trakcie jazdy na nartach. Aby im zapobiec warto wcześniej przygotować się do sezonu narciarskiego za pośrednictwem odpowiednich ćwiczeń, przygotowujących do sezonu narciarskiego. Niezbędne jest wyposażenie narciarza, w skład którego powinien znajdować się kask, okulary, odpowiednie narty i wiązania, odzież termiczna, ciepłe spodnie i kurtka. Osoba, która na co dzień nie uprawia sportu musi mieć świadomość, że po aktywnym dniu na stoku mogą pojawić się zakwasy.