W jaki sposób można dobrać klamki do drzwi?

Ilona Gozdek 24-04-2020

Rzadko pochylamy się nad tym, że drzwi i klamka to dwa odrębne od siebie elementy. Te same drzwi mogą zostać wyposażone w różnego rodzaju klamki drzwiowe. Na rynku występuje wiele rodzajów i modeli klamek od tych z kwadratowym szyldem, aż po te okrągłe. Kupując drzwi trzeba mieć wiedzę na temat doboru klamki do nich. Podstawowe informacje na ten temat zostaną poruszone w niniejszym artykule.

Dobór klamki do drzwi

W dobraniu klamek do drzwi pomocne jest określenie podstawowych parametrów, jakie te klamka posiada. Najbardziej istotny jest rodzaj szyldu, który został zastosowany przy klamce. Najczęściej występują dwa gatunki klamek. Mowa tu o klamkach z pojedynczym i podłużnym szyldem oraz klamki z dzielonym szyldem (mogą być okrągłe albo kwadratowe).

Osoby, decydujące się na klamki do drzwi z pojedynczym, podłużnym szyldem muszą określić typ otworu lub inaczej przebicia jaki został użyty w klamce oraz jej rozmiar. Jak zatem określić taki typ otworu dla klamki z pojedynczym, podłużnym szyldem?

Określenie typu otworu klamki z pojedynczym, podłużnym szyldem

Przed określeniem otworu należy poznać typy otworów jakie mogą występować. Zwykle występuje cztery warianty otworów. Pierwszy z nich jest wersją na klucz pokojowy, to najczęstsze rozwiązanie, z którego korzystają producenci przy drzwiach wewnętrznych. Drzwi z takim otworem posiadają zamek i dołączony do niego odpowiadający mu klucz. Rzadziej stosowaną wersją jest taka na wkładkę, które wykorzystuje się przy drzwiach, które posiadają jeszcze wkładkę bębenkową. Tak bywa przy drzwiach zewnętrznych lub biurowych. Do drzwi łazienkowych czy toaletowych stosuje się zamykanie i otwieranie drzwi za pomocą pokrętła. Ostatnim rodzajem otworu jest wersja bez przebicia. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest w drzwiach, które posiadają zamek oszczędnościowy, wówczas szyld klamki jest gładki, bez przebicia.

W jaki sposób można dobrać klamki do drzwi?

Klamka i jej rozmiary

Warto być świadomym tego, że klamki drzwiowe na długim szyldzie są wyposażone w odpowiedni rozmiar, który określa odległość między środkiem trzpienia obrotowego klamki, a środkiem otworu na klucz, wkładkę bębenkową lub na trzpień blokady WC.

Na rynku spotykane są najczęściej rozmiary klamek, które posiadają 72 mm. Takie zwykle są wykorzystywane przez głównych polskich producentów drzwi wewnętrznych. Spotykane są także inne rozmiary, takie jak 60 mm, 90 mm oraz 92 mm.

Wybór szyldów dolnych dla klamek z dzielonym szyldem (okrągłym lub kwadratowym)

Szyldy dolne (inaczej zwane rozetami) do klamek na krótkim szyldzie, kwadratowym bądź okrągłym występują praktycznie w trzech najbardziej znanych rodzajach: na klucz pokojowy, na wkładkę bębenkową oraz do łazienek, z pokrętłem WC.

Dokonując wyboru klamki z dzielonym szyldem (czy to kwadratowym, czy okrągłym) nie trzeba brać pod uwagę rozmiaru zamka. W tego rodzaju klamkach nie odgrywa to znaczącej roli, gdyż zarówno klamka jak i szyldy dolne są instalowane oddzielnie.

Materiały przygotowany przy współpracy z Klamki-Drzwiowe.pl - Po prostu Twoja klamka.