Wampiry energetyczne. Masz takich w swoim otoczeniu?

Maja Ciesielska 23-05-2018

Wokół nas zazwyczaj jest mnóstwo osób, które w jakiś sposób są nam bliskie. Przy niektórych spośród nich czujemy się wspaniale i chętnie z nimi przebywamy, jednak są także takie osoby, które najzwyczajniej nas tłamszą. Są wiecznie niezadowoleni, wytykają nam błędy i podkopują naszą pewność siebie pod pozorem dbania o nasze dobro. Takie osoby to tak zwane wampiry energetyczne, które czerpią energię z uprzykrzania nam życia.

Oczywiście nie jest to zdrowa sytuacja, dlatego gdy tylko spostrzeżemy, iż ktoś działa na nas w ten sposób, musimy się od niego odciąć. Urwanie albo unikanie kontaktów z takim znajomą osobą, może być w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Wampiry energetyczne. Masz takich w swoim otoczeniu?

Co jednak, jeśli osoba która jest wampirem energetycznym jest nam bliska? Gdy jest to nasz rodzic, mąż albo żona, czy najlepszy przyjaciel? Wówczas zostaje nam praca nad tym, by nie dać się angażować w grę prowadzoną przez takiego typu osobę. Musimy popracować nad swoją asertywnością i starać się poprawić poczucie własnej wartości. W ten sposób, osoba próbująca nas zdołować i wypominać nam nasze niedoskonałości, nie będzie miała pola do popisu. Jeśli nie chcemy wysłuchiwać jej nieprzyjemnych uwag, które nie mają końca, wyraźmy to wprost!