Najważniejsze wydarzenia kulturalne w kraju

Sabina 20-10-2020

Polska jest krajem, które posiada dość bogate dziedzictwo kulturowe, które oparte jest nie tylko o jej położenie, ale i znaną historię, począwszy od jej powstania w 966 roku, aż po powstania, rozbiory, lata wojny i komunizm. Współczesne wydarzenia kulturalne to różne imprezy muzyczne, teatralne, literackie czy kulinarne. Polska znana jest z takich eventów jak Festiwal Kultury Żydowskiej, Juwenalia Krakowskie, Imprezy Sylwestrowe w Krakowie i w innych miastach, Orfeomajnun czy Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej. Na których zatem z nich obecność jest obowiązkowa?

Imprezy sylwestrowe w Polsce

Tak jak na całym świecie, tak i w Polsce Sylwester jest bardzo ważnym wydarzeniem. To czas kiedy bliscy, znajomi wspólnie się zbierają, organizują różne imprezy, wybierają się na bale sylwestrowe czy uczestniczą w imprezach plenerowych, organizowanych w polskich miastach. Jednym z większych imprez co roku jest sylwester na Rynku Głównym w Krakowie, który finalizowany jest pięknym pokazem światła laserów o północy w zamian za organizowane wcześniej pokazy sztucznych ogni. Niezapomniane imprezy od kilku lat odbywają się także w Zakopanem, Warszawie czy na Śląsku.

Juwenalia studenckie

To święto dedykowane wszystkim studentom, które występuje w historii Krakowa już od XV wieku. Ma miejsce zazwyczaj przed sesją letnią na przełomie maja i czerwca. Ich inauguracja odbywa się w formie wielokolorowej parady, podczas której studenci przebierają się w różne stroje. Na ten czas władze miasta przekazują studentom symboliczne klucze do bram miasta. To czas licznych koncertów plenerowych jak i studyjnych, na których występują gwiazdy różnego formatu.

Najważniejsze wydarzenia kulturalne w kraju

Orfeomajnun

Wydarzenie określane mianem Orfeomajnun to opera, mówiąca o losach bohaterów, żyjących w dwóch epokach, a mianowicie są nawiązaniem do greckiego mitu o Orfeuszu i Eurydyce oraz do arabskiej historii o Lejli i Majnunie. Ich wniosek końcowy ukazuje, że mimo, iż kultury te nieco różnią się między sobą to w każdej są takie same ludzkie pragnienia i namiętności. Wydarzenie to miało odbyć się tego roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków i być połączone z paradą miejską z niezwykłymi, własnoręcznie wykonanymi przez uczestników lalkami zwierząt, jednak pojawienie się pandemii wymusiło odwołanie tej imprezy.

Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej

To wydarzenie organizowane w Gdańsku i trwa przez dwa dni. Pierwsza jego edycja odbyła się końcem ubiegłego roku. Są one świętem kultury żydowskiej, ich tradycji, muzyki, kultury, literatury i dzieł sztuki. W trakcie trwania tej imprezy mają miejsce rożne koncerty, lekcje języka hebrajskiego, wystawy, wieczory poetyckie i seminaria.

Festiwal Kultury Żydowskiej

To uroczystość o podobnej tematyce, co we wcześniej wspomnianym akapicie. Jest ono organizowane w Warszawie. To wielkie widowisko muzyczne i teatralne, skupiające osoby z różnych krajów. Czas trwania wydarzenia sięga od 8 do nawet 10 dni. Wszelkie koncerty i spektakle mają miejsce na ulicy Próżnej i Synagodze przy Placu Grzybowskim.

 

Czytaj kolejny

Oferta Dywanszop