Ptaki egzotyczne - o czym warto pamiętać przed zakupem?

Maja Ciesielska 09-08-2019

Hodowanie płatków to nie lada wyzwanie. Należy do niego odpowiednio się przygotować, tak jak w przypadku każdej, dowolnej hodowli. Zwierzę wymaga opieki, odpowiedniego podejścia i zaangażowania, które wynikają z posiadania odpowiedniej wiedzy na temat danego gatunku. Jak zajmować się opieką ptaków ozdobnych. Warto pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Ptaki ozdobne czyli jakie?

Wiele osób, pewnie zastanawia się, jakie ptaki można zaliczyć do tych ozdobnych. Oczywiście takie, które charakteryzują się piękną barwą i są przeznaczone do hodowli, czyli życia w klatce. Nie każdy dziki ptak jest w stanie przeżyć w zamknięciu. Najczęściej są tutaj wymienianie wszelkiego rodzaju papugi, kanarki, ale także pawie czy bażanty. Wybór należy do właściciela, ale zawsze należy pamiętać, że są to ptaki delikatne, które wymagają szczególnej opieki.

Ptaki egzotyczne - o czym warto pamiętać przed zakupem?

Pary na całe życie

Bardzo ważnym warunkiem prawidłowej hodowli papug i kanarków jest zakup parki. Ich naturą jest dążenie do życia w skupisku, dlatego też pozbawienie towarzystwa, mogą w krótkim czasie doprowadzić do różnych chorób, które mogą zakończyć się tragicznie. Ptaki żyjące z drugim osobnikiem mogą wspólnie się bawić i wykonywać inne codzienne czynności. Bardzo często dzięki współtowarzyszom zwierzęta są bardzo towarzystwie i chętne do kontaktu z ludźmi.

Samotny ptak, jak poprawić jego życie?

Każde błędy można naprawić. Nawet posiadając długo osamotnione zwierzę, można zapewnić mu komfortowe i radosne życie. Nigdy nie jest za późno na wprowadzenie do jego życia nowego krewnego. Jest to niełatwy proces, ale po odpowiednim przygotowaniu, nawet bardzo apatyczne zwierzę może znów tryskać energią. Istotne jest, aby kolejny lokator był tego samego gatunku, mieszanie rodzajów nie jest dobrym ruchem. Nie bez znaczenia jest także początkowe zapoznanie. Najlepiej jeżeli odbędzie się ono na nowej przestrzeni. Dlatego też, warto zainwestować w nową klatkę, w której będą się one spotykać. Po początkowym zapoznaniu, można przejść do połączenia zwierząt, które stworzą parę na całe życie.